fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Układarki masy betonowej

Masa betonowa o konsystencji wilgotnej

Wilgotna masa betonowa, która jest wykorzystywana podczas wykonywania nawierzchni betonowej, nie ulega rozwarstwieniu podczas transportu na odległość 5-8 km. Taką odległość pokonuje się w warunkach budowy w ciągu ok. 15-20 minut (program na uprawnienia budowlane w wersji android).

Układarki masy betonowej
Układarki masy betonowej

Odległość transportu mieszanki powinna mieścić się w granicach 5-8 km. Z kolei wiosną i jesienią, jeżeli istnieją dobre drogi dojazdowe, odległość ta może wynosić nawet 10 km. Spowodowane to jest tym, że od momentu sporządzenia masy betonowej do jej ułożenia, zagęszczenia i wykończenia, na transport można przeznaczyć:

– do 30 minut, jeżeli transport odbywa się w temperaturze poniżej 25°C,

– do 1 godziny, jeżeli transport odbywa się w temperaturze poniżej 15°C.

Układarki masy betonowej

Układarki masy betonowej to maszyny, dzięki którym można dokładnie i równomiernie ułożyć masę betonową na gotowej warstwie nośnej bądź na zagęszczonej warstwie dolnej. Cykl produkcyjny układarek masy betonowej wygląda następująco:

1) przyjęcie masy betonowej z betoniarki bądź ze środka transportowego,

2) ułożenie tej masy na przygotowanym podłożu warstwą o konkretnej grubości,

3) nadanie ułożonej masie betonowe kształtu, który jest zgodny z zaprojektowanym przekrojem podłużnym i poprzecznym. 

Układarki z wózkiem rozdzielczym

Układarki z wózkiem rozdzielczym są odpowiednie, żeby odbierać masę betonową bezpośrednio z:

– betoniarki torowej,

– wózków kolejki roboczej,

– samochodów z możliwością załadunku z pobocza,

– jezdni od czoła postępu robót.

Układarka marki Dingier składa się z ramy podstawowej i pomostu. Znajduje się ona na czterech kołach, co powoduje, że może się ona przemieszczać po prowadnicach nawierzchni między miejscem, gdzie pobiera się masę betonową a miejscem układania tej masy. Na ramie znajduje się tor, dzięki czemu wózek rozdzielczy może przejeżdżać podczas pracy (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Można regulować pionowo ten wózek. Pozwala to na regulację grubości układanej masy betonowej w granicach grubości nawierzchni. Dzięki ruchomemu dnu z zamknięciem segmentowym możliwe jest rozścielanie masy betonowej w dowolnym miejscu jezdni.

Im bardziej rozwijał się transport samochodowy przy dostawach masy betonowej, tym bardziej zmieniała się konstrukcja układarek. Zaczęto zwiększać wymiary wózka po to, żeby mógł on:

– pomieścić pojemność masy betonowej, która jest dowożona,

– umożliwić przeładunek masy ze skrzyni samochodu do wózka drogą wywrotu na boki lub do tyłu.

W Związku Radzieckim produkowano seryjnie układarki dla takich szerokości budowanej nawierzchni: 3,5, 5 i 7 m. Tam masę betonową transportowano tylko i wyłącznie samochodami.

Wykorzystywanie układarek z wózkiem rozdzielczym przy użyciu betoniarek drogowych doprowadza do obniżenia ich wydajności. Głównym powodem jest to, że często trzeba czekać z rozładunkiem betoniarki aż do momentu, kiedy układarka ułoży poprzednią masę oraz dojedzie do betoniarki. Z tego względu coraz częściej stosuje się układarki rozścielające masę przy wykorzystaniu kielni ruchomej (uprawnienia architektoniczne – egzamin).

Układarki kielniowe

Samodzielna układarka z kielnią ruchomą wyprodukowała firma Vogele. Zbudowana jest ona z dwóch wózków dwukołowych. Łączą się one ze sobą pomostem. Po pomoście przesuwa się wózek z pionową osią. Jest to możliwe dzięki specjalnej prowadnicy rurowej. Na końcu osi znajduje się kielnia.

Dzięki temu, że pomost ma odpowiednia konstrukcję, można w łatwy sposób regulować szerokość układarki. Kielnia podczas pracy wykonuje obrót o 180° dookoła osi pionowej. Dzięki temu, przesuwie poprzecznym wózka i podłużnym układarki można bardzo szybko i dokładnie układać masę.

Dzięki urządzeniu hydraulicznym można zmieniać położenie pomostu roboczego. Układarka ma możliwość układania masy betonowej w różnych grubościach, nawet jako nawierzchnię dwuwarstwową. Dodatkowo dzięki mocnej konstrukcji zespołu kielni, można wykorzystać układarkę do równania podłoża gruntowego oraz warstwy odsączającej (uprawnienia architektoniczne 2021).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com