fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Udoskonalone elementy tradycyjnych konstrukcji

W udoskonalonych metodach konstrukcje ścienne możemy podzielić na dwie grupy. Grupa 0 to ściany z portatywnych elementów wielocegłowych, które są murowane na sucho albo na zaprawie. Grupa 1 to ściany z dylowych elementów na całą wysokość kondygnacji. Takie ściany są montowane przy użyciu lekkich sprzętów albo ręcznie (nauka do uprawnień budowlanych).

Francuskie oraz włoskie systemy

Najbardziej rozwiniętymi systemami to system włoski i francuski. Ceramiczne kształtki oraz bloki mają wymiary podobne do wymiarów znormalizowanej cegły. W razie potrzeby można je ze sobą powiązać tradycyjnymi murami (testy uprawnienia budowlane). Za pomocą tych systemów można wykonać wysokie budynki, ponieważ możemy za ich pomocą zrobić tzw. „wtopiony” żelbetowy szkielet. Ściany nie mają tu charakteru nośnego, lecz są one wypełnieniem szkieletu. Ważnym aspektem jest to, że konstrukcje stropowych płyt z podobnych ceramicznych kształtek zwykle stanowią łącznie z konstrukcją ścienną kompleksowy system o charakterze konstrukcyjno – wykonawczym. Inną grupą wielocegłowych elementów ściennych są pustaki z żwirowych betonów, bloczki, lekkie betony, gips, betony komórkowe (program egzamin uprawnienia 2021). Szczegóły dotyczące opisu konstrukcji z wymienionych elementów można znaleźć w drugim tomie „Budownictwo ogólne”. Warto zapoznać się z każdą konstrukcją, i porównać je między sobą.

Ściany wykonane z wielocegłowych elementów

Taki rodzaj ścian cechuje się mniejszym ciężarem, niż jest on w przypadku ceglanych ścian. Poza tym mają lepsze właściwości termicznej izolacji oraz możliwość szybkiego wykonawstwa. Ściany przy tym będą gładkie i nie będzie potrzeby stosowania tynków (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Ścienne elementy, które są fabrycznie i masowo produkowane z różnego rodzaju tworzywa, m.in. z gipsu, ceramiki, betonu ciężkiego itp., stanowią pewne systemy, w zależności od odmiany. Taki system posiada rozwiązania, które są stypizowane w zależności od różnych szczegółów dotyczących wykonania. Rozwiązania mogą dotyczyć grubości ścian, otworów, osadzania stolarki, nadproży, konstrukcyjnego szkieletu itp. Każdy system jest zarazem typizacyjnym układem. W większości przypadku ogranicza dowolność dotyczącą rozwiązań. Inaczej wygląda to w przypadku stosowania konstrukcji z cegły.

Betonowe pustaki

Betonowe pustaki produkuje się w wibroprasujących agregatach (program z aktami na uprawnienia budowlane). Mają małe wymiarowe odchyłki oraz gładkie licowe powierzchnie. W związku z tym można układać je w ścianie na sucho. Ten rodzaj pustaków ma zazwyczaj stypizowane swoje wymiary. Stosunek długości do szerokości wynosi 1:2 w rzucie. Są one dwukwadratowe. Takie wymiary są po to, żeby uzyskać wiązanie takie samo jak w murze powstałym z cegły, który ma grubość V2 cegły.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.