fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Typy zespolonych szyb

Zespolone szyby mają różne typy, do jakich zaliczyć można np. antywłamaniowe szyby zespolone. Są to szyby posiadające klasę w przedziale od P3 do P8. Ich budowa opiera się o taflę warstwowo sklejonego szkła, jakie przekłada się odporną na rozrywanie przeźroczystą folią. Tego rodzaju szkło określa się niekiedy jako szkło laminowane. Powstaje ono w autoklawie co oznacza, że kombinacja folii oraz szkła poddawana zostaje działaniu wysokiej temperatury i wysokiemu ciśnieniu. W konsekwencji folia przywiera do szklanej tafli, i w razie stłuczenia się jej kawałki szkła nie ulegają rozpryśnięciu. Na odporność tego rodzaju szkła wpływa jego grubość oraz ilość i grubość zastosowanych warstw foli. Przyjmuje się jednak, że szyby posiadające klasę P1 i P2 są bezpieczne. ( uprawnienia budowlane )

Typy zespolonych szyb
Typy zespolonych szyb

Inne rodzaje szyb

Do innych rodzajów szyb zalicza się m.in. szyby selektywne, samoczyszczące czy bezpieczne zespolone. Selektywne szyby to odmiana refleksyjnych szyb. Wpływają one na powstrzymanie nagrzewania się pomieszczeń, nie ograniczając jednocześnie doświetlenia ich. Szyby samoczyszczące posiadają od zewnątrz specjalny rodzaj hydrofilowej powłoki. Sprawia ona, że w mniejszym stopniu brud przylega do szyby, a deszcz może go spłukać. Kiedy szyba bezpieczna zespolona stłucze się, nie rozpryśnie się ona na kawałki, tylko ulegnie ona pęknięciu, będąc cały czas na swoim miejscu. Jest to możliwe poprzez powleczenie jej specjalnym rodzajem folii PVB. Najlepsze z szyb bezpiecznych tworzy się z klejonego warstwowo szkła. W tym wypadku dwie albo trzy tafle szkła łączy się za pomocą folii. (uprawnienia budowlane segregator)  

Refleksyjne zespolone szyby

W przypadku zespolonych refleksyjnych szyb na powierzchni rozpyla się tlenek metalu. Pozwala zapewnić on dobry stopień przejrzystości i jednocześnie ogranicza dopływanie słonecznych promieni do budynku. Mniejszy stopień nasłonecznienia dają też szyby powstałe z barwionego szkła. Najlepszym przeciwsłonecznym szkłem jest szkło posiadające powłokę z dwutlenku krzemu. Powłokę tą nanosi się poprzez proces pyrolizy i łączy się ona całościowo ze szkłem. Staje się lustrzana co sprawia, że bardzo dobrze odbija słoneczne promienie. Warto pamiętać, że przeciwsłoneczne szkło myje się od razu po pojawieniu się zabrudzenia. W innym wypadku może dojść do powstania odbarwień. Do mycia stosuje się miękkie szmatki i płyny, które nie spowodują powstania zarysowań. Nie dotyczy to jednak szkła, jakie powleka się za pomocą pyrolizy.  (uprawnienia budowlane testy) 

Promienie słoneczne prowadzone przez szkło

Ciekawą alternatywą jest szkło, które nie zmniejsza dopływu słonecznych promieni, lecz nakierowuje je w danym kierunku. Posiada ono syntetyczną półprzeźroczystą siatkę, która pokryta jest odbijającą silnie powłoką. To ona przechwytuje słoneczne promienie i odbija je do środka pomieszczenia pod danym kątem. W ten sposób można rozjaśnić za pomocą naturalnego światła miejsce, jakie nie znajduje się tuż obok okna. Tego rodzaju szkło pozwala też przez dłuższy czas korzystać z nasłonecznienia. Kiedy istnieje obawa o promieniowanie UV, w takim wypadku można użyć szyb posiadające laminowane szkło folią PVB. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com