fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Tynk trójrzędowy

Zrobienie tynku trójrzędowego potrzebuje określenia jego płaszczyzny. Na murze w odstępie 25-30cm od sufitu oraz rogu pokoju umieszcza się gwóźdź tak, by ponad płaszczyznę muru widoczny był na 1,5-2cm. Potem wężem wodnym transportuje się jego poziom w resztę narożników, je też określając gwoździami. Taką metodą określa się horyzont. (uprawnienia budowlane kontakt) Natomiast do główki gwoździ narożnych przyczepia się pion i na dole muru umieszcza się gwóźdź, w odstępie do 20cm od podłogi, tak, by jego główka odpowiednio stykała się ze sznurem. Potem dostawia się sznur do główek wyższego i niższego gwoździa i wedle sznura co 2m umieszcza się je w mur, by każda główka znajdowała się na równej linii. Wśród gwoździ dwóch poziomych warstw napręża się pionowo sznur i wedle niego umieszcza się gwoździe w odstępach 1,5m, by znajdowały się na jednej powierzchni. (uprawnienia budowlane 2021)

Tynk trójrzędowy
Tynk trójrzędowy

Sznury

Poniżej sznury naprężone poziomo da się też zamontować do muru kierunkowego listwy metalowej lub drewnianej. (uprawnienia budowlane program) Zewnętrzna płaszczyzna listew musi dotykać się ze sznurami nie ingerując w ich leżenie. Umieszczone listwy przydadzą się potem do przeprowadzania łaty w trakcie wygładzania narzut. Tak samo określa się poziom sufitu. Zaczynamy od określenia osi rozległej bardziej ściany i w centralnej części sufitu umieszczamy gwóźdź. Potem poprzez listwę umieszczoną nad poziomą wkłada się gwoździe poprzez całą oś sufitu, pamiętaj o tym, by główki widniały na jednej powierzchni. Odległości wśród gwoździami zakładamy na 1,5m. Po określeniu osi sufitu umieszcza się tak samo warstwy gwoździ w resztę stron na suficie.

Główki gwoździ

Wokół główek gwoździ, jakie określają płaszczyznę tynku robi się plamy z zaprawy gipsowej, rozprowadzając je. Zamiast plam da się na murach blisko gwoździ osadzić na zbitej zaprawie drewniane klepki. Potem na pionowych liniach siatki plam nanosi się pasy z zaprawy, jakie wyrównuje się pacą. Tynkarze mówią na to bicie pasów. Pasy robi się z identycznej zaprawy co reszta tynku, chyba że mamy do czynienia z zaprawą wapienną, to dodajemy do niej trochę gipsu, żeby szybciej zrobiła się zbita i sztywna. (akty prawne uprawnienia budowlane) Pasy na suficie kieruje się wzdłuż dłuższych murów pokoju. Po zrobieniu pasów likwiduje się z nich gwoździe i plamy z gipsu.

Używanie lasera

Zabierające wiele czasu określanie płaszczyzn tynku można sobie ułatwić przez laser. Na murze czy suficie kładzie się właściwy nadajnik, jaki przypomina powierzchnię świetlną, wedle jakiej wyrównuje się narzut. Zaprawę wygładza się wielką pacą, ruszając ją ruchem falistym. Jak narzut już w pełni związał i zesztywniał, zaczyna się robienie kolejnej warstwy, czyli gładzi. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Robi się ją z zaprawy z niewielkiego, przesortowanego piasku, przy czym w tynkach wapiennych gładź warto przygotować mocniej tłustą od narzuty. (program egzaminu na uprawnienia) Wygładzenie i rozmieszczenie gładzi do pełnego spłaszczenia robi się packą, jaką tynkarz kieruje ruchami spiralnymi, aż do otrzymania w pełni wyrównanej płaszczyzny. Obróbkę gzymsów, sklepień, filarów, wnęk robi się poprzez ruszanie odpowiednio uszykowanych wykrojów po prowadnicach. Przyczepia się je hakami umieszczonymi w mury tuż po umieszczeniu obrzutki. Potem nakłada się narzut i bezpośrednio przystępuje się do profilowania go. Wykrój przyciska narzut i zabiera jego za dużą ilość. Tynk zrobiony taką metodą to tynk ciągniony.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com