Tworzenie łukowych konstrukcji z zastosowaniem warstwowo klejonego drewna
Łukowe rodzaje konstrukcji z klejonego drewna, jakie pokrywa się membraną o typie PCV posiadają wymagany poziom trwałości i nośności. Poprzez wykonanie ich odpowiednich połączeń można je całkowicie zdemontować. Do lekkich łukowych konstrukcji zaliczyć można zadaszenia na tenisowych kortach pokrytych przy zastosowaniu membrany PCV. Drewno stanowi najbardziej naturalny budowlany materiał, który jest surowcem w pełni odnawialnym. Pochłania ono niski poziom energii podczas produkowania pochodnych elementów i łatwych w poddaniu się procesowi recyklingu. Stosowanie nowoczesnych sposobów produkowania klejonego drewna oraz jego obróbki pozwala kształtować w zasadzie nieograniczone architektoniczne formy. Można w związku z tym stosować je w każdych sportowych obiektach. (uprawnienia budowlane cennik)
Miękkie drewno
Budowlane drewno miękkie posiadające gęstość poniżej poziomu 650 kg/m3 używa się do produkowania warstwowo klejonego drewna. Zalicza się do niego świerkową i sosnową tarcicę, która ulega zwęgleniu przy poziomie temperatury wynoszącej około 250°C. Podwyższenie po raz kolejny poziomu temperatury nie ma wpływu na poziom wytrzymałości drewna, ale niesie to wpływ na prędkość zwęglania się materiału, która zgodnie z normą osiąga wartość 0,6 mm/min. W związku z tym bardzo łatwo określić można potrzebne gabaryty drewnianego przekroju, które muszą spełnić warunki związane z pożarową nośnością. Porównując tu stal, jej wytrzymałość przy temperaturze wynoszącej 250°C spada o około 10%. Podwyższenie tej temperatury prowadzi do tego, że wytrzymałość stali nieliniowo zaczyna maleć i to w szybkim tempie. (uprawnienia budowlane program)
Zalety klejonego drewna konstrukcyjnego
Korzystając z drewna klejonego konstrukcyjnego płynie za tym materiałem wiele zalet, takie jak np. estetyczne walory drewna czy możliwość otrzymania dużych rozpiętości przy dowolnym kształcie konstrukcyjnego elementu. Ekologia stanowi tu także bardzo ważny czynnik. Klejone warstwowo drewno jest bardzo przyjazne dla środowiska, i dodatkowo jest ono w pełni odnawialne. Wraz z procesem fotosyntezy drzewo, z jakiego pochodzi tarcica w czasie wzrastania pochłania CO2 z atmosfery. W związku z tym wpływa ono na redukcję ilości cieplarnianych gazów. (uprawnienia budowlane segregator)
Produkowanie klejonego drewna
Proces produkcji drewna klejonego sprawia, że pochłaniania jest aż dziesięciokrotnie mniejsza ilość energii, niż ma to miejsce w czasie produkowania betonu, stali albo aluminium. Wszystkie z odpadów, jakie powstają podczas produkowania klejonego drewna wykorzystuje się jako materiał do opału albo do wiórowych płyt. Konstrukcyjne drewno jest również materiałem, który z łatwością poddaje się procesowi recyklingu. Klejone drewno konstrukcyjne posiada wysoki stopień wytrzymałości, przy jednoczesnym niskim własnym ciężarze. To pozwala zmniejszyć konstrukcyjny ciężar w porównaniu do zastosowania żelbetowej albo stalowej konstrukcji. W ostateczności zmniejszają się gabaryty elementów związanych z posadowieniem. Wciąż panuje jednak błędne przekonanie, że konstrukcyjne drewno traci swoją wytrzymałość podczas pojawienia się pożaru, a nawet przyczynia się ono do rozprzestrzeniania się ognia. Jednak konstrukcyjne elementy stworzone zgodnie z EN 14080 sprawiają, że płomienie prześlizgują się po danym elemencie i jedynie dochodzi do zwęglenia. (uprawnienia budowlane 2023)