fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zaopatrzenie trzonów kuchennych

Trzon rodzaju niezmiennego musi być zaopatrzony w palenisko, komorę paleniskową, piekarnik i czasami też kociołek, żeby móc grzać wodę. Do konstruowania trzonów kuchennych korzysta się z identycznych tworzyw jak do pieców ceramicznych. (uprawnienia budowlane kontakt) Na osprzęt standardowego trzonu mieszkaniowego zestawia się ruszt, płyta grzewcza cała lub z lukami na krążki, rama metalowa z kątownika, drzwiczki paleniskowe czy popielnikowe, galeryjka odbojowa, piekarnik i czasami kociołek na wodę. Kiedy jest potrzebna większa ilość ciepłej wody umieszcza się w palenisko ogrzewacz wody jako cegiełki bojlerowe czy wężownice złączone przewodem z bojlerem. Bojlery używa się zwykle w dużych trzonach kuchennych, przykładowo restauracyjnych. Takie trzony robi się z dużą liczbą palenisk, piekarników i nadprogramowymi maszynami do grzania jedzenia czy osuszania ceramiki. (uprawnienia budowlane 2021)

Trzony kuchenne
Trzony kuchenne

Nadprogramowe ogrzanie

Aby otrzymać nadprogramowe ogrzanie izby kuchennej, dostawia się do trzonu kuchennego ogrzewacz z środkowymi kanałami grzejącymi, jakie nagrzewa się spalinami jakie wychodzą z trzonu. Ogrzewacz może zostać dołączony do trzonu bądź oddzielony i stojący sam. (uprawnienia budowlane program)

Konstrukcja trzonu kuchennego musi dawać możliwość normalnych deformacji termicznych części działających w przeróżnych temperaturach. Do tego konstrukcja musi pozwalać na zmienianie wykorzystanych części bez przymusu rozmontowania pełnego trzonu. Trzon nie może przekraczać rosłości 0.75mm. Palenisko trzonu musi zostać zrobione z cegły szamotowej rozmieszczanej na zaprawie ognioodpornej. Obszerność ścianek komory paleniskowej musi równać się przynajmniej 6.5cm. Palenisko musi mieć głębokość nie niższą od 12cm, a jak w palenisku będzie umieszczana wężownica ciepłej wody to 18cm. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Sklepienie

Sklepienie okrywa się kallami zapełnionymi od środka. Ścianki zewnętrzne i sklepienie muszą zostać odosobnione od ścianek paleniska pustym miejscem powietrznym o obszerności 5mm. Przy niższym odciągnięciu spalin do komina złączenie wylotu z kominem robi się jako przewód murowany z kafelek czy cegieł szamotowych. Przy wyższym wyprowadzeniu spalin używa się rury stalowej bądź żeliwnej. Piece ceramiczne potrzebują umieszczenia na fundamencie przez swoją dużą masę. Na parterze w miejscu niepodpiwniczonym piec umieszcza się na oddzielnej podstawie, jaka nie jest zestawiona z podstawą konstrukcji. Na stropach międzykondygnacyjnych żelbetowych piece umieszcza się od razu na stropie. Na stropach ceramicznych czy betonowych, w sytuacji gdzie nie ma wskazań planowych co do umieszczenia pieca, warto go umieścić przy ścianie, na jakiej wsparte są belki. Przy stropach drewnianych piece warto umieścić na wspornikach z belek ze stali umieszczonych w murze zapełnionych przesklepieniem obniżającym obciążenie. Rozmiary pieca są zależne od potrzeb ciepła i działania pieca. Obliczenie tych wartości oznaczają tabelki i różne przypisy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Reguły bezpieczeństwa pożarowego:

-piece ceramiczne umieszczane na stropach nie odpornych na ogień potrzebują zrobienia płaszczyzny z tworzywa ogniotrwałego rodzaju B o obszerności przynajmniej 15cm,

-podłoga poniżej paleniska musi być ochroniona blachą czy czymś innym, co się nie zapali,

-odstęp pieca ceramicznego od muru lub obiektów drewnianych nie otynkowanych czy inną metodą nie ochronioną od ognia musi być niższa od 30cm, a od ochronionych 15cm, (program egzaminu na uprawnienia)

-Żeliwne czy blaszane rury wylotowe pieca muszą zostać oddalone od drewnianych elementów konstrukcyjnych otynkowanych przynajmniej 30cm, a nieotynkowanych 60cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com