Tradycyjne grube, mocne tynki a tynki cienkowarstwowe
Tradycyjne tynki zewnętrzne posiadają grubą, solidną postać, chronią ściany przed uszkodzeniami, bardzo dobrze chronią przed utratą ciepła, dają izolacyjność akustyczną.
Wiele osób decyduje się nadal na stosowanie tradycyjnych tynków do wykończenia ścian. Są to tynki jedno i trójwarstwowe. Rzadziej podejmuje się renowację starych tynków.
Tynki tradycyjne grubowarstwowe kupujemy jako fabrycznie przygotowane mieszanki lub też sami sporządzamy taką mieszaninę. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Główne zadania tynków –piękny wygląd i ochrona
Do głównych zadań tynków należy ochrona budynku przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, czyli zanieczyszczeń, wilgoci i wiatru.
Od dawna stosowane były tynki, które posiadają zwartą, nieprzepuszczalną dla wody strukturę. Tynki cementowe są mocne i wytrzymałe, ale jednakże są kruche, przez co łatwiej pękają, dlatego też łączy się w zaprawach wapno i cement. To właśnie taka konfiguracja wprowadza do zaprawy coś nowego, wapno daje tynkowi sprężystość i paraprzepuszczalność. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Tynki cementowo-wapienne
Cementowo-wapienne tynki stosowane są zarówno na zewnątrz i wewnątrz budynków. W pomieszczeniach suchych, czyli takich jak np. salony, klatki schodowe, piwnicy. Stosuje się je też w miejscach, gdzie może występować duża wilgotność np. pralnia, łazienka, czy kuchnia. Tynki cementowo-wapienne nakłada się na podłoża betonowe. Ale nie tylko. Można również używać ich na takie podłoża jak cegły, silikatowe bloczki betonowe, bloczki z betonu komórkowego, czy ceramiki czerwonej.
Tynki cementowo –wapienne posiadają one również wysoką odporność na korozję biologiczną, czyli np. działanie grzybów czy pleśni. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
A może jednak tynki cienkowarstwowe?
Dzięki tynkom cienkowarstwowym można wykonać elegancką, efektowną fasadę domu. W sklepach dostępne są różne rodzaje tych produktów. Tynki te mają w swojej zawartości sybką konsystencję na bazie cementu, dzięki nim umożliwione jest oddychanie ścian, są odporne na wysoką temperaturę. (testy 2019 uprawnienia)