fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Topliwość glin i iłów

Topliwość glin oraz iłów zależy przede wszystkim od ich składu oraz od obecności domieszek, które ułatwiają stapianie. Są to tzw. topniki. Mały odsetek topników, takich jak FeO, CaO, MgO, KzO, nA20, obniżają znacznie temperaturę spiekania tzn. stapiania. Każda z glin podczas suszenia oraz wypalania ulega kurczeniu się. Liniowa kurczliwość po wysuszeniu wynosi około 5-1-12%. Podczas wypalania wynosi ona odpowiednio 1,5-=-12%. Najbardziej czystą gliną jest kaolin. Ma białą barwę i nie zawiera tlenku żelaza. Kao-lin jest to góra znajdująca się w Chinach. Zawiera ona złoża tej właśnie gliny. Kaoliny stosuje się zazwyczaj przy wyrobach, które wymagają czerepu białego. Są to m.in. porcelany, fajanse. Znajduje ona także zastosowanie do wyrobu ogniotrwałych materiałów i w papiernictwie. Kaoliny to zazwyczaj chude rodzaje gliny. Mniej szlachetne gliny mają duże zastosowanie w przemyśle budowlanej ceramiki (uprawnienia budowlane).

Ognioodporne gliny

Gliny stosowane przy wyrobach ogniotrwałych można znaleźć w południowych rejonach Polski (testy uprawnienia budowlane). Ceramiczne gliny są praktycznie dostępne na całym jej terenie. Zwykłe margie to wapienie, które mają zawartość gliny wynoszącą 21-v-50%. Gliniaste margle mają gliny więcej niż 50% aż do 80% oraz mniej od 50% węglanu wapnia. Margle stosuje się przy wyrobach wodotrwałego wapnia oraz cementu. W Polsce występują w wielu miejscach, głównie na kredowych obszarach.

Z czego składają się gliniaste łupki?

Gliniaste łupki zbudowane są głównie z gliny. Mają domieszkę łyszczyka, tlenków żelaza, wapieni, ziarn kwarcu itp. Gliniaste łupki cechują się uwarstwioną strukturą, którą można rozszczepiać, i w ten sposób powstaną cienkie płytki. Za pomocą takich łupków można wyrabiać dachowe płytki używając do tego specjalnych maszyn, stosując struganie, piłowanie oraz wyrównywanie. Dobry dachowy łupek jest materiałem o dużej trwałości i nie mięknie we wodzie. Poza granicami Polski możemy spotkać łupkowe pokrycia, które są w dobrym stanie od nawet kilkuset lat, Dobry łupek na pokrycia dachowe, patrząc dodatkowo na jego długowieczność stanowi najtańszy rodzaj dachowych pokryć (program egzamin uprawnienia 2021).

Łupek dachowy w Polsce

W Polsce na terenie Dolnego śląska można znaleźć złoża dachowego łupku. Jego właściwości wymagają jednak sprawdzenia. Na Dolnym Śląsku znajdziemy także złoża oraz łomy ogniotrwałego łupku, który stanowi bardzo dobry rodzaj surowca przy produkcji ogniotrwałych wyrobów.

Do czego stosuje się gliny?

Gliny poza zaprawami glinianymi stosuje się także do wykonywania wodoszczelnych warstw, czasami do ścian, czy słomianych strzech podrzędnych budynków. Od kilku lat gliny stosuje się także przy cementowo – glinianych zaprawach. Kaoliny można znaleźć w sporych ilościach na terenie Dolnego Śląska. Są one m.in. w górach Izerskich czy górach Sowich (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com