fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Termiczna obróbka prefabrykatów

Do termicznej obróbki prefabrykatów w bateryjnej formie wykorzystuje się nagrzew danych przepon niskoprężną parą, która ma temperaturę wynoszącą do 80°C przy cyklu obróbki wynoszącym 16 godzin. Jeżeli mamy do czynienia ze skróconym cyklem do 8-4-10 godzin to temperatura w takim wypadku wynosi ok. 90°C. W poligonowych wytwórniach, które wyposażone są w niezmechanizowane formy temperatura związana z nagrzewaniem jest zdecydowanie niższa i waha się od 45 do 80°C. Rozkład tej temperatury jest nierównomierny wzdłuż elementów (egzamin na uprawnienia budowlane).

Termiczna obróbka prefabrykatów
Termiczna obróbka prefabrykatów

Jak dostarcza się bitumową mieszankę do baterii form?

Betonową mieszankę do baterii form dostarcza się za pomocą rurowych przewodów. Używa się do tego sprężonego powietrza albo pojemników, które są opróżniane nad jego wysypem do baterii. Produkcyjny cykl przy stosowaniu bateryjnych form o okresowej pracy składa się z szeregu czynności (testy 2021 uprawnienia). Pierwszą z nich jest czyszczenie i smarowanie formy i jej poszczególnych przegród oraz montowanie kolejnych przepon oraz całej baterii. Równocześnie odbywa się montaż zbrojeniowych szkieletów i sitek. Kolejno formę napełnia się betonową mieszanką i zagęszcza się ją. Dalej beton poddaje się termicznej obróbce, która rozpoczyna się pod koniec procesu betonowania. Wszystko to po to, by w chwili, kiedy zakończy się układanie mieszanki forma była już nagrzana. Ostatnią z czynności jest demontaż formy oraz transport elementów gotowych na skład.

Zastosowanie bateryjnych form o ciągłej pracy

Stosując bateryjne formy o ciągłej pracy operacja związana z rozformowaniem odbywa się w tym samym czasie co montaż przepon. Najczęściej występują wtedy dwie bateryjne formy. W związku tym, że płyty po ich rozformowaniu transportuje się i składuje w pionowym położeniu, do ich rozformowania wystarczy wytrzymałość betonowych płyt 50-4-60 kG/cm². Taka sytuacja ma miejsce, gdy dalsze dojrzewanie tych elementów jest cały czas na tym samym składzie (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Produkcja wielkopłytowych elementów

Duże zastosowanie ma produkcja wielkopłytowych elementów w bateryjnych pionowych formach (uprawnienia budowlane – egzamin). Najważniejszą zaletą jej jest to, że pionowe bateryjne formy zajmują mniej miejsca niż poziome. Płytowe ścienne elementy produkuje się w formach, które nie wymagają uzbrojeń związanych z montażowym obciążeniem, ponieważ elementów nie poddaje się obrotowi do pionowego położenia. Stosuje się tu też dużą ilość betonu, jaka jest potrzebna do uformowania elementów bateryjnej formy. Jeżeli mamy wysoko zmechanizowane formy baterii i grube przepony, uzyskuje się w ten sposób równe, gładkie elementy. Nie wymagają wykończeniowych prac. Łatwo poddają się cieplnej obróbce a beton szybko twardnieje w zamkniętej formie. Nakład na pracę jest dużo mniejszy niż robocizna w innej metodzie. Ma to miejsce nawet podczas stosowania form bateryjnych z grzejnymi komorami do cieplnej obróbki betonu. Zmniejsza się w ten sposób liczba produkcyjnych komór w baterii.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com