Technologia związana z prefabrykacją 2.0
Nowoczesny typ prefabrykacji można wykorzystywać w prawie każdej budowlanej konstrukcji. Z angielskiego pojęcie Prefabication oznacza czynność związaną z tworzeniem składowych elementów w produkcyjnej fabryce. Później można montować je, i w ten sposób powstaje finalny produkt. Ta definicja nie obejmuje jedynie branży budowlanej, lecz również innych gałęzi w gospodarce. Może to być branża związana z produkcją RTV, AGD czy produkcja samochodów. Każde z tych wyrobów wytwarza się przy zastosowaniu półproduktów, które produkuje się poza docelowym miejscem ich montażu. (uprawnienia budowlane program)
Historia prefabrykacji
Historia związana z prefabrykacją ma swój początek w USA w roku 1908, podczas produkcji pierwszego Forda T. Wówczas istniał jedynie ręczny montaż, który wymusił na producencie samochodu maksymalny poziom prostoty w jego konstrukcji. W konsekwencji rozpoczęto produkcję na masową skalę tego legendarnego modelu na taśmie, która po raz pierwszy była ruchoma. W branży budowlanej współczesna prefabrykacja pojawiła się w 1867 roku. W tym czasie ogrodnik w Paryżu Joseph Monier dokonał opatentowania donic siatkobetonowych. Były to pierwsze rodzaje współczesnych prefabrykatów. (uprawnienia budowlane)
Prefabrykacja typu 2.0
ZPB Kaczmarek posiadająca swój zakład w Prusicach, a także firma Pozbruk zlokalizowana w Sobocie, znajdująca się pod Poznaniem reprezentują prefabrykację o typie 2.0. Taki rodzaj prefabrykacji nie oznacza całkowitych braków w ograniczeniach pod kątem projektowym i produkcyjnym. Pozwala to jednak przenieść poziom prefabrykacji o dwa, a nawet trzy poziomy. W pełni zautomatyzowane oraz nowoczesne produkcyjne linie, służące wytwarzaniu stropowych płyt filigran, jak i podwójnych ścian filigran pozwalają produkować prefabrykaty, które będą posiadać maksymalne wymiary wynoszące w rzucie 3,50×12 metrów oraz dowolne kształty. Wymiary prefabrykatów ograniczają jedynie wymiary, jakie posiadają produkcyjne stoły. Współczesny rodzaj prefabrykacji spełnia całościowo wymagania, jakie są stawiane w aktualnych betonowych normach, a w szczególności odnośnie klas związanych z ekspozycją betonów. To właśnie klasy decydują o ogólnej trwałości całej konstrukcji. (uprawnienia budowlane 2022)
Nowoczesny typ materiałowych rozwiązań pozwala w prefabrykacji zaimplementować łączniki z kwasoodpornej stali oraz kompozytowe, ukryte między prefabrykatami połączenia, czy bardzo wydajne termoizolacyjne materiały poliuretanowe. Takimi materiałami mogą być PIR bądź PUR, które to posiadają współczynnik związany z przewodzeniem ciepła na poziomie λd=0,022 W/mK. (uprawnienia budowlane segregator )
Znana na świecie prefabrykacja
Dotychczas znana i praktykowana prefabrykacja 1.0 na świecie oraz w Polsce opierała się o gotowe formy stalowe, które podlegały małym modyfikacjom. Ważne było więc stworzenie równoległe gotowych katalogów z prefabrykatami, które były możliwe do wytworzenia na produkcyjnych prostych liniach. Przed rozpoczęciem projektowania architekci musieli w pierwszej kolejności zaznajomić się z produkcyjnymi możliwościami w prefabrykacyjnych zakładach. Dopiero po zapoznaniu się z nimi, albo w sytuacji ich ograniczenia, mogli rozpocząć tworzenie swoich projektowych koncepcji. (uprawnienia budowlane kontakt)