Ruchome rodzaje rusztowań stosuje się na każdym placu budowy. Pomagają one w wykonywaniu prac na wysokościach. Prace te mają charakter zarówno budowlany, jak i remontowy. Zastosowanie rusztowań miało swoje miejsce już w latach 1743, gdzie korzystano podobne konstrukcje do sprzątania pajęczyn, czy też wystroju np. kościołów. Od tamtych lat rusztowania oraz obliczenia uległy zmianom, jednak ich główna funkcja pozostała taka sama. (program egzaminu na uprawnienia) Mają one za zadanie zadbać o bezpieczeństwo pracowników przy pracach na wysokościach.
Materiał z jakiego wykonuje się rusztowania
Rusztowania w formie wież wykonuje się zazwyczaj z aluminium. Jest to bardzo dobry materiał, który cechuje się lekkością elementów oraz łatwością w montowaniu, jak i demontażu rusztowania. Głównym konstrukcyjnym elementem takich rusztowań jest drabino – rama. Pełni ona funkcje zarówno nośnej konstrukcji, a dodatkowo można z niej korzystać jak z drabiny. Przy rusztowaniach powyżej 2,5 m od podłoża wejście powinno znajdować się od strony wewnętrznej. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Standardy wskazują, że wysokość roboczych ruchomych typów rusztowań o charakterze przejezdnym nie może wynosić więcej niż 12 metrów. Musi się ono znajdować także w pomieszczeniu. Jeżeli taki rodzaj rusztowań wykorzystuje się na zewnątrz, wysokość maksymalna wynosi 8 m ze względu na oddziaływania wiatru. Konstrukcje przy tego typu rusztowaniach można stosować jako wolnostojące. Składają się one z systemowych elementów. Ich wymiary są nadane odgórnie. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Taki rodzaj rusztowań ma robocze pomosty, a podstawa zapewnia stabilność podczas korzystania. Koła zamontowane do rusztowania pomogą w razie zerwania się silnego wiatru, gdzie szybko trzeba je przestawić w inne miejsce.
Przejezdne rodzaje rusztowań
Przejezdne rodzaje rusztowań cechują się tym, że można je przemieszczać za pomocą kół, które posiadają. Takiego przemieszczenia może dokonać jeden z pracowników, a czasami także łańcuchowa ręczna przyciągarka. Przejezdne rusztowania w początkowym okresie tworzyły rurko – złączki, które posiadały koła. W dalszych latach na rynku zaczęły pojawiać się poszczególne akcesoria do stosowania przy systemowych rusztowaniach. Był to różnego rodzaju moduły i ramy. Po czasie zaczęto stosować tzw. wieże dostępu, co miało związek z szybkim rozwojem branży i powstawaniem systemowych rozwiązań. (uprawnienia budowlane 2022)
Ruchome rusztowania
Ruchome rusztowania, to konstrukcje, które możemy składać i rozkładać w wielu miejscach. Są one wielokrotnie używane na placach budowy. Można przemieszczać je poziomo, bez jego demontażu. Rusztowania ruchome można podzielić na dwie poszczególne grupy. Jest to rusztowanie przejezdne, oraz rusztowanie przestawne. (uprawnienia budowlane kontakt) Aby przemieścić rusztowanie przestawne należy zastosować dźwigowe urządzenia. Każda z takich konstrukcji posiada indywidualną techniczną dokumentację.