Montaż bez tajemnic
Same koszty związane z montażem pompy są całkowicie nie do określenia. (uprawnienia budowlane 2022). Przede wszystkim dlatego, że jest to w dużej mierze zależne od wielu czynników, jakimi są: rodzaj dolnego źródła pompy cieplnej, złożoność systemu w całości i kwestię firmy, która będzie zajmować się jej instalacją. Oczywiście wielu szacunkowo określiło te koszty, jednak nie w każdy przypadku znajdują swoje odzwierciedlenie. Wśród tańszych rozwiązań wyróżnia się montaż powietrznej pompy ciepła. Przede wszystkim dlatego, że w jej skład wchodzą szczególnie proste moduły. Szacowany koszt w tym przypadku to około 6 tysięcy złotych. Jednak taki szacunkowy koszt to nic w porównaniu z gruntową pompą ciepła, której koszt montażu wynosi nawet 40 tysięcy złotych.(uprawnienia budowlane program)
Wyszczególnić koszty
Koszt montażu jest w pełni uzależniony od tego, jakie jest dolne źródło ciepła. Dlatego wcześniej wskazaliśmy tak drastyczną różnicę w kosztach budowy pomiędzy powietrzną pompą ciepła a gruntową, ponieważ w tym drugim przypadku należy dojść do źródła ciepła bardzo głęboko, co wiąże się z kosztami. (uprawnienia budowlane kontakt) Powietrzne pompy ciepła są polecane osobom, które mają ograniczony budżet i szukają rozwiązań „na już”. Poleca się je także osobom, którym zależy na czasie instalacji tego typu źródła ciepła. Wskazuje się, że średni czas wykonania takiej pracy to około 3 dni. Wszystko jest oczywiście zależne od stopnia skomplikowania samej działki i jej metrażu. Czasami jednak bywa, że nie zawsze możemy sobie pozwolić na montaż, ponieważ nasza działka jest za mała i nie ma możliwości, by zainstalować ją w gruncie. Co głównie kształtuje koszty związane z instalacją pompy ciepła? Są to przede wszystkim:
- prace związane z przystosowaniem budynku pod obecność pompy; (segregator egzamin ustny uprawnienia)
- materiały montażowe i sam montaż;(uprawnienia budowlane program)
- specjalistyczne narzędzia;
- elementy hydrauliczne i elektryczne;
- zbiornik użytkowej wody;
- bezprzewodowe sterowanie elementami grzewczymi;
- montaż kotłowni;
- uruchomienie pompy;
- przeszkolenie użytkowników.
Unikanie kosztów
To zjawisko coraz bardziej powszechne, które podejmują firmy montażowe. Starają się nie do określać szczegółowo kosztów, a jeżeli już to tylko tych związanych z zakupem samej pompy. Mamy możliwość montażu pompy ciepła z fotowoltaiką, jednak takie rozwiązanie jest prawie dwukrotnie droższe od tradycyjnego. Dla przykładu, jeżeli montaż pompy w przypadku pompy powietrznej wyniesie 35 tysięcy złotych, to w przypadku pompy ciepła z fotowoltaiką mamy do czynienia już z około 70 tysiącami złotych. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Z pewnością zależy to od osobistych potrzeb i preferencji, które nam to dookreślą. Jednak należy wiedzieć, że to z pewnością inwestycja, która się sprawdzi i będzie na lata.