Szczebliny szkieletowe
Złącza pomiędzy płytami a szczeblinami szkieletowymi musza zapewniać szczelność w związku z opadami atmosferycznymi i infiltracją powietrza. Muszą przenosić własny ciężar płyt i obciążenia związane z wiatrem, a dodatkowo mieć odkształcalność płyt i szczeblin. Powinny być także łatwe podczas mocowania oraz podczas wymiany płyt (uprawnienia budowlane 2021).
Wpusty mocujące płyty i szklane tafle
Aby w szczeblinach umocować szklane tafle albo płyty należy utworzyć wpusty. Do tego celu służą uszczelniające oraz podtrzymujące listwy, które są wykonane z kątowych lub ceowych profilów. Przymocowuje się je do szczeblin za pomocą wkrętów. Jeżeli korzystamy z aluminiowych odpowiednio wyprofilowanych kształtek, wkrętki są zbyteczne. Szklane tafle, jak i płyty muszą być ułożone na dystansowanych podkładkach. Jeżeli mamy do czynienia z szklaną taflą musi być co najmniej ułożona na sprężystych uszczelkach. Tafle jak i wkłady można zakładać zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Jeżeli są montowane od wewnątrz, oporowe listwy stosuje się wtedy od zewnątrz, a dociskowe od wewnątrz. Odwrotnie sytuacja odnośnie montażu listew wygląda, gdy tafla i wkłady montuje się na zewnątrz (testy uprawnienia budowlane).
Ściany osłonowe i płytowe
Możemy wyróżnić montaż osłonowych ścian o szkieletowej konstrukcji oraz płytowych ścian (program egzamin uprawnienia 2021). Osłonowe ściany są mało uprzemysłowione. W pierwszej kolejności należy zamocować szczebliny do konstrukcji a potem pomiędzy nimi założyć płyty. Montaż w tym przypadku wykonywany jest na zewnątrz przy pomocy rusztowań. W przypadku montażu płytowych ścian odbywa się on warsztatowym systemem lub poprzez zakładanie osłonowych płyt w całości. Przy warsztatowym systemie montaż należy rozpocząć od warstw wewnętrznych tzn. od wewnętrznej okładziny. Kończy się on na zewnętrznej okładzinie. Tego rodzaju montaż jest bardzo pracochłonny. Ma on zastosowanie przy płytach łączonych w mechaniczny sposób, z zewnętrznego rusztowania. Bardziej uprzemysłowiony charakter ma montaż prefabrykowanych płyt, które są całkowicie wykończone.
Montaż osłonowych ścian
Montaż osłonowych ścian można przeprowadzać na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Kiedy mamy do czynienia z wysokim budynkiem, lekkie osłonowe ściany lepiej montuje się od wewnątrz. W tym wypadku ciężar wszystkich elementów nie może przekraczać 180 kG. Najlepiej żeby wynosił on jak najmniej. Przy osłonowych ciężkich ścianach montaż prowadzony jest od zewnętrznej strony (uprawnienia budowlane – egzamin). Dodatkowo w pracach pomagają wieżowe żurawie. Projekt musi uwzględniać minimalne odstępy pomiędzy osłonową ścianą a konstrukcją całego budynku. Nie może wynosić on mniej niż 5 cm, aby zapewnić niezbędny dostęp do montażowych manipulacji.