Systemy wentylacyjne modelowane w BIM
Wykonanie projektu wentylacyjnej instalacji w programie ArCADia BIM powinno zacząć się od ustalenia potrzebnych wentylacyjnych systemów w projekcie. Poza ustaleniem typu systemu, czy ma to być system wywiewny, nawiewny, wyrzutowy czy czerpny oraz ich kolorami ,należy ustalić na rysunku parametry obejmujące względną wilgotność powietrza oraz jego temperaturę. Jest to niezbędny proces, który wiąże się z dokonaniem poprawnych wyliczeń. Program posiada domyślnie zdefiniowane cztery wentylacyjne systemy, które są podstawowe. Ich edycja oraz usunięcie, albo też dodawanie innych systemów jest możliwe na każdym z etapów w trakcie tworzenia projektu. Ważną i istotną kwestią jest umiejscowienie wentylatorów oraz wentylacyjnych central. Za pomocą programu ArCADia BIM można dokonać ustawienia wentylacyjnych urządzeń jako bryły, walce albo prostopadłościany o wymiarach geometrycznych, jakie są dla nich zadane. (uprawnienia budowlane kontakt)
Wstawianie obiektów w ArCADia BIM
Wstawiając do biblioteki programu zdefiniowany obiekt, bądź gdy użytkownik posiada rysunek urządzenia wykonany w 3D, zamiast bryły bazowej na rysunku można umieścić obiekt o rzeczywistej wielkości i kształcie. Chcąc jeszcze bardziej dokonać urzeczywistnienia modelu, program pozwala na zdefiniowanie lokalizacji przyłączeniowych króćców w takim budynku. To pozwala podłączyć do nich instalacje oraz uwzględnić je w stosownych obliczeniach. Duże znaczenie ma to w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużymi gabarytami, jakimi są wentylacyjne centrale. (uprawnienia budowlane 2022)
Wykonywanie modelu procesu instalacji
W programie ArCADia BIM tworzenie sieci przewodowej jest bardzo proste i intuicyjne. (uprawnienia budowlane) Można porównać je do rysowania łamanych linii w programie CAD. Użytkownik programu dokonuje wyboru odpowiedniego wymiaru przewodu, mając do wyboru okrągłe, owalne i prostokątne kanały, a potem na rzucie wskazuje poszczególne punkty przebiegania instalacji. Automatycznie generują się kolana, łuki, trójniki czy czwórniki. Tak stworzoną instalację można bez rozłączania przesunąć, albo zmienić w grupie elementów ich wysokość. Dodatkową opcją jest to, że w oknie wstawiania kanałów, kiedy wpisze się wartość związaną z przepływem powietrza, osoba projektująca ma możliwość podglądnięcia przepływowej prędkości w danym kanale oraz na bieżąco może wprowadzać korekty w kanałowych wielkościach. (uprawnienia budowlane segregator )
Wentylowanie pomieszczeń
Końcowe elementy wentylacyjnej instalacji doprowadzają do pomieszczeń świeże powietrze oraz usuwają powietrze zużyte. Takimi elementami są wywiewniki oraz nawiewniki. Gdy taki obiekt wstawi się do pomieszczenia, w automatyczny sposób zostanie przypisana do niego ilość wentylacyjnego powietrza. Ilość ta wynika z bilansu, jaki przeprowadza się dla tego konkretnego pomieszczenia. Podczas projektowania w tradycyjny sposób dokonywanie zmian w architekturze powoduje, że bilans wentylacyjnego powietrza zmienia się. Projektant w związku z tym musi przypisać wydajność, która już raz została założona. W ten sposób dochodzi do pojawienia się przypadkowych błędów, a bilans staje się niezrównoważony. (uprawnienia budowlane program)