fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odpowiedni rodzaj fugi

Fuga jako element wykończeniowy powierzchni wyłożonych np. płytkami jest bardzo ważny. Niektórzy wybierają kolory kontrastowe do płytek, inni barwy, które są podobne do koloru bazowego. Wszystko uzależnione jest od tego jaki chcemy osiągnąć efekt. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Może się nam wydawać, że wybór fugi wcale nie jest istotny, jednak to bardzo ważny element wykończenia podłóg i ścian. Dzięki niemu możemy uzyskać bardzo dobry efekt wizualny, jeśli jednak  niewłaściwie wybierzemy kolorystykę, możemy popsuć całą kompozycję. (testy 2019 uprawnienia)

Odpowiedni rodzaj fugi
Odpowiedni rodzaj fugi

Fugi cementowe

Najczęściej wybieranym rodzaje fug są fugi cementowe, które służą do fugowania małych płytek ceramicznych i kamiennych, które układane są w miarę na płaskich podłożach. Fugi cementowej raczej nie używa się w miejscach narażonych na kontakt z wodą, czy silne działanie środków czyszczących. Może to bowiem spowodować wypłukiwanie się fug i pojawienie się wykwitów i przebarwień.

Epoksydowe fugi

Fugi epoksydowe są droższe, jednak cechują się szczególną odpornością. Zazwyczaj wykorzystuje się je do płytek ściennych i podłogowych oraz w strefach narażonych na kontakt z wodą, różnymi środkami chemicznymi. Fuga epoksydowa po zastygnięciu prezentuje się jak plastik. Najczęściej stosuje się je w jasnych kolorach. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Fugę cementową aplikuje się łatwo, jeżeli jest odpowiednio przygotowana. W przypadku fug epoksydowych jest to trudniejsze zadanie.

A jaka fuga na taras?

Fugi na tarasie powinny być wykonane z materiału dopuszczonego do zastosowania na zewnątrz. Bardzo ważne jest to, by fugi były trwałe, nie pękały pod wpływem silnego nasłonecznienia czy mrozu. Bardzo dobra do różnorodnych warunków zewnętrznych jest elastyczna fuga cementowa, która posiada zmniejszoną nasiąkliwość. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

A jaka fuga do jasnych płytek?

Do jasnych płytek na ścianie, w kuchni, czy na podłogach polecana jest fuga trwała, odporna na zaplamienia. Są to bowiem miejsca, w których najczęściej pojawiają się zabrudzenia, plamy z tłuszczu, czy barszczu. Najlepsza będzie tutaj fuga epoksydowa. Jest ona bowiem odporna na kwasy spożywcze, mycie mocnymi detergentami. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com