fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

System samoczynnego wspinania ACS R

W systemie ACS wyróżnia się trzy odmiany modularne deskowania: ACS R, ACS P oraz ACS G.

System samoczynnego wspinania ACS R to najczęściej wykorzystywana w praktyce odmiana deskowania samowznoszącego. Symbol R w nazwie oznacza „regular”. System ten wykorzystuje się praktycznie wszędzie tam, gdzie trzeba zaformować wielkopowierzchniowe ściany (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Oprócz tego powinien zapewnić swobodny dostęp od góry do formowanych ścian. Dzięki temu jest możliwy niezależny transport elementów zbrojenia, które są prefabrykowane. Dodatkowo można je montować bezpośrednio na miejscu docelowym. Dzięki dużym rozstawom wsporników pomostów można:

– zmniejszyć zapotrzebowanie na zakotwienia,

– zredukować liczbę otworów w ścianie.

Dobór deskowań samowznoszących
Dobór deskowań samowznoszących

System samoczynnego wspinania z platformami ACS P

System samoczynnego wspinania z platformami ACS P wykorzystywany jest w sytuacji, gdzie konieczne jest deskowanie skomplikowanych trzonów budynków wysokich oraz obiektów wieżowych. Symbol P w nazwie oznacza „platform”. Dzięki tym platformom pojawia się dodatkowe miejsce, na którym można składować materiały takie jak np. zbrojenie na kolejną działkę. Pełni ona również funkcję powierzchni na stanowiska robocze, a także platformy są miniwyposażeniem placu budowy.

W tym systemie stalowe dźwigary platform umieszcza się nad ścianami. Powoduje to powstanie problemów związanych z utrudnieniem montażu prefabrykowanych elementów zbrojenia. Prefabrykaty zbrojenia można wykorzystać tylko w wybranych strefach (uprawnienia budowlane – egzamin). Możliwa jest praca praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych na skutek całkowitego zabezpieczenia pomostów przed wiatrem. Pomosty robocze są osiatkowane, dzięki czemu powstaje poczucie bezpieczeństwa, a praca przebiega na nich w ten sam sposób, jakby budowa znajdowała się na parterze.

System samoczynnego wspinania ACS G

System samoczynnego wspinania ACS G wykorzystuje się do deskowania budowli łukowych oraz takich budynków, gdzie pojawia się monolityczne połączenie stropu ze ścianami. Symbol G w nazwie oznacza „galgen”, czyli wysięgnik. To deskowanie pracuje na jednej konsoli. Pozwala ona na podwieszenie strony zewnętrznej oraz strony wewnętrznej płyt deskowania ściany na wysięgniku. Tak podwieszone płyty można w dowolny sposób przesuwać, a także rektyfikować. W przypadku budów łukowych, szyny wspinania są mocowane równolegle przy jednocześnie radialnym ustawieniu wsporników (nauka do uprawnień architektonicznych).

Dzięki systemowi ACS G można betonować strop podczas jednego cyklu roboczego. Celowość stosowania tego rozwiązania jest uzasadnione:

– skróconym czasem trwania poszczególnych operacji,

– oszczędnością łączników zbrojenia w stropach w przypadku betonowania stropów i ścian w jednym cyklu.

Podsumowując: warianty ACS R, ACS P i ACS G mogą być używane razem na jednej budowie pod warunkiem, że jest to wynik rozwiązań optymalizacji doboru deskowań. Przykładem jest realizacja hotelu Inter-Continental w Warszawie, którego wysokość wynosi 163,6 m. Zastosowano wówczas:

– dwie platformy ACS P – do formowania ścian trzonu komunikacyjnego,

– 15 pomostów ACS R, które przeznaczono do formowania zewnętrznych ścian i słupa trójkątnego budynku.

Dobór deskowań samowznoszących

Istotny jest wybór deskowań samowznoszących. Ma to wpływ na:

– tempo robót,

– wynik finansowy wykonawcy.

Czym jest racjonalny wybór? Składają się na to poniższe czynniki:

– wzajemne dopasowanie technologii wznoszenia do konstrukcji realizowanego obiektu,

– zharmonizowanie z procesami technologiczno-produkcyjnymi na placu budowy,

– uwzględnienie wszystkich parametrów organizacyjnych – cyklu budowy.

Wykonawca robót betonowych ma za zadanie, żeby na bieżąco kontrolować wiatr (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Jeżeli wiatr osiągnie dopuszczalną prędkość, użytkownik musi prowadzić roboty zgodnie z zaleceniami w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej (DTR).

Do najpopularnieszych systemów deskowań samowznoszących zalicza się:

– PERI ACS,

– PERI RCS,

– Ulma Self-climbing System,

– Doka SKE 50,

– Doka SKE 100,

– Xclimb 60,

– HUennebeck-SCF.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com