fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zagospodarowanie przestrzeni dachu

Tarasy na dachach budynku do niedawna były czymś, co kojarzy się z luksusem i bogactwem. Obecnie coraz częściej spotyka się je na dachach nowoczesnych budynków, również w centrum miast. W przypadku domów jednorodzinnych również pojawiają się zielone dachy. Takie rozwiązanie nie stanowi ekstrawagancji współczesnego świata, ponieważ było już znane w starożytności. W zależności od potrzeb takie zagospodarowanie przestrzeni dachy może spełniać funkcje rekreacyjne, estetyczne lub zabezpieczać przed utratą ciepła czy minimalizować ryzyko pożaru. (segregator uprawnienia budowlane)

System zielonego dachu - co warto wiedzieć?
System zielonego dachu – co warto wiedzieć?

System zielonego dachu

Zielony dach stanowi specjalne pokrycie dachowe. Jego struktura składa się z licznych warstw, a na jej wierzchu umieszczone jest podłoże gruntowe. Można na nim sadzić różnego rodzaju rośliny, od czego wzięła się nazwa samego systemu. Wiąże się on jednak z pewnymi dodatkowymi kosztami wynikającymi ze specyfiku jego instalacji. Warto zdecydować się na montaż systemu zielonego dachu, ponieważ posiada on liczne zalety ekonomiczne i ekologiczne. Zielone dachy można najczęściej spotkać w przypadku większych aglomeracji, w których stosunkowo trudno o proekologiczne miejsce umożliwiające wypoczynek poza domem. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Zalety systemu zielonego dachu

System zielonego dachu posiada liczne korzyści. Jedną z podstawowych jest gromadzenie wody deszczowej. Zielony dach chłonie wodę dzięki buforowaniu jej w warstwie roślinnej i drenującej oraz w podłożu. Dodatkowo pozwala na opóźnienie odprowadzania wód opadowych do kanalizacji oraz oczyszcza wodę deszczową. Wpływa to na stabilizację wód gruntowych, a także na zmniejszenie ryzyka powodzi czy obciążenia szczytowej sieci kanalizacyjnej. (uprawnienia budowlane elektryczne)

System zielonego dachu produkuje tle i pochłania dwutlenek węgla, dzięki czemu stanowi naturalną barierę dla zanieczyszczeń. Mikroklimat wytworzony w takim systemie pozwala zapobiegać tworzeniu się „wysp ciepła”. Ponadto ogrody na dachu pełnią również funkcję termoizolacyjną, zarówno podczas letnich upałów, jak i w czasie zimowych mrozów. Przekłada się to na obniżenie kosztów związanych z klimatyzacją i ogrzewaniem. Oczywistą zaletą systemu zielonego dachu jest również wyjątkowa estetyka, która pozytywnie wpływa na wygląd każdego budynku oraz na jakość życia mieszkańców. (uprawnienia budowlane testy program)

System zielonego dachu – czy warto go zainstalować?

Zielone dachy nie stanowią wymysłu XXI wieku, ponieważ ich koncepcja była już znana i stosowana w starożytności, a jej prawdziwy rozkwit przypada na czasy średniowiecza. Takie rozwiązanie było wyjątkowo popularne przede wszystkim na północy, w państwach i krainach odznaczających się surowym klimatem. Zielone dachy są cenione od wieków, co nie dzieje się bez przyczyny. Warto je zakładać z licznych powodów. Do tych najważniejszych zalicza się ich funkcjonalność, trwałość, ekologiczność, izolacyjność akustyczna, estetyka oraz termoizolacyjność. System zielonego dachu jest inwestycją, na którą warto się zdecydować, ponieważ się zwraca. (uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com