fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

System renowacyjnych tynków WTA

System renowacyjnych tynków WTA

Tynki renowacyjne WTA stosuje się w zasolonych albo zawilgoconych murach. Kapilarny transport wody w tego rodzaju tynkach jest na bardzo niskim poziomie, ponieważ woda wnika w jego strukturę zaledwie na kilka milimetrów. To odróżnia tego rodzaju tynk od tradycyjnych rodzajów tynku. Wilgoć może tu dotrzeć do tynkowej powierzchni jedynie jako para. Dzieje się tak w związku z wytwarzaniem w renowacyjnym tynku odpowiednich układów porów łączących się ze strukturalną hydrofobią. Wysychaniu muru sprzyja wysoki poziom przepuszczalności wodnej pary, przy jednoczesnym ograniczonym przenikaniu wody.  (uprawnienia budowlane 2022)  

System renowacyjnych tynków WTA
System renowacyjnych tynków WTA

Przepuszczalność wodnej pary w renowacyjnych tynkach

Przepuszczalność pary wodnej w tynkach renowacyjnych nie pogarsza się w długoterminowej perspektywie. Skuteczność w długim okresie czasu wymaga jednak zgodności jej z parametrami, jakie są wymagane w wąskich ich granicach. W związku ze strukturą oraz pełnioną funkcją przez wybrane elementy w systemie renowacyjnych tynków, muszą one twardnieć oraz wysychać w stosunkowo krótkim czasie, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo. W związku z tym renowacyjne tynki opierają się głównie swoją budową o hydrauliczne spoiwa. Wiele doświadczeń wskazuje, że zastosowanie pucolanowych albo wapiennych spoiw nie pozwoli spełnić stawianych wymagań renowacyjnym rodzajom tynków. (uprawnienia budowlane program) 

Ograniczenia przy tynku WTA

Zarówno podczas planowania, jak i w czasie wykonywania renowacyjnego tynku WPA trzeba uwzględnić szereg ograniczeń. Pierwszym z nich jest ich rodzaj eksponowania na wodę. Renowacyjne systemowe tynki będą skuteczne tylko gdy, wilgoć będzie higroskopijna a jej transport będzie odbywać się kapilarnie. Nie może tu znaleźć miejsca woda, działająca pod hydrostatycznym ciśnieniem. Drugim ograniczeniem jest punkt rosy znajdujący się w przekroju tynku. Jeżeli punkt rosy w długim okresie utrzymuje się w środku przekroju renowacyjnego tynku, może tu dojść do zawilgoceń powstałych w związku z kondensacją. Ostatnim z ograniczeń jest wysoki poziom wilgotności. Chcąc szybko ustabilizować hydrofobowość tynku, zaraz po jego zastosowaniu należy zapewnić względną wilgotność powietrza na poziomie nie niższym od 70%. Musi mieć to miejsce przez cały czas, w którym będzie on twardnieć, ale nie wysychać. (uprawnienia budowlane segregator )  

Renowacyjne tynki jako osłonowe działania

Zastosowanie renowacyjnych tynków na zasolonych bądź zawilgoconych budowlanych przegrodach jako tzw. osłonowe działania, wykonuje się po wcześniejszych pracach związanych z pionowym  uszczelnieniem bądź też poziomym.  (uprawnienia budowlane kontakt)  Tynkowa funkcjonalność może być osiągnięta wtedy, gdy przestrzega się kolejność związaną z nakładaniem kolejnych warstw. Musi zostać zachowana także ich grubość i odpowiednie robocze przerwy. Ważne jest też zapewnienie dobrych warunków do wiązania się tynku oraz do jego wysychania. W dalszym czasie należy zapewnić odpowiednie otoczeniowe warunki, m.in. dobrze wentylowane pomieszczenia. Czasami klimat, czyli temperatura oraz wilgotność powietrza nie pozwalają na stałe odparować wilgoci, jaka jest zawarta w murze i jednocześnie utrzymać na tynkowej powierzchni suchość. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com