fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przeprowadzanie inwestycji w trudnych gruntowych warunkach

Bezustanny wzrost związany z zapotrzebowaniem na inwestycyjne tereny sprawia, że budowlany sektor sięga po coraz to bardziej wymagające tereny pod budowę. Z tego też względu jedna z metod polegająca na fundamentowaniu w trudnych gruntowych warunkach, jaka ma tu zastosowanie to technologia przemieszczeniowa, określana jako FDF/FDC. Zarówno inwestorzy, jak i projektanci czy wykonawcy budowlanego procesu mierzą się z trudnym zadaniem, jakim jest właściwe zaplanowanie oraz wzniesienie inwestycji w coraz to bardziej wymagających warunkach. Tego rodzaju budowlane zamierzenia wymagają, aby zastosować do nich indywidualne podejście już podczas planowania fundamentów. Do przykładowej inwestycji, jaka powstała na trudnym terenie zaliczyć można kwartał mieszkalno – usługowej zabudowy nr 3, jaka znajduje się w Szczecinie miedzy ulicą Rybaki, Małą Odrzańską, Kłodną oraz Warzywną. (uprawnienia budowlane cennik) 

Przeprowadzanie inwestycji w trudnych gruntowych warunkach
Przeprowadzanie inwestycji w trudnych gruntowych warunkach

Zrealizowane inwestycje w Polsce

Inwestycje, jakie zostały zrealizowane na terenie Polski w trudnych gruntowych warunkach zlokalizowane są na różnych obszarach. Cechują się one odmiennymi gruntowo – wodnymi warunkami oraz charakterystyką zaprojektowanych obiektów. To, co je łączy to zastosowana taka sama technologia związana ze wzmocnieniem podłoża poprzez przemieszczeniowe betonowe kolumny. Technologia FDC/FDP to bezwstrząsowa metoda oraz bezwibracyjna. W związku z tym można wykorzystać ją w ścisłej miejskiej zabudowie. Pale bądź kolumny przemieszczeniowe tworzy się poprzez żerdź, jaka zakończona jest świdrem przypominającym kształt wrzeciona. Podczas pogrążania świdra za pomocą końcówki rozpychany jest na boki grunt bez możliwości wynoszenia urobku. To w konsekwencji prowadzi do tego, że gruntowy ośrodek dogęszcza się.  (uprawnienia budowlane program) 

Przemieszczeniowa technologia zastosowana w Szczecinie

Inwestycja budowlana na Podzamczu szczecińskim to jedna z typowych inwestycji, jaka miała miejsce w centrum miasta. Była ona przeznaczona na cele mieszkalno – usługowe i miała ona charakter kwartału. Zanim rozpoczęły się prace budowlane teren był nieużytkiem. Podczas pierwszego etapu związanego z budowlanym procesem wykonano badania gruntowego podłoża. Geotechniczna wstępna dokumentacja oraz dokumentacja geologiczno – inżynierska wykonana została dla większego obszaru od kwartału 3. Ujęto w nich wyniki z badań wiertniczych otworów, statycznych sondowań CPTU oraz z sondowań dynamicznych DPSH. W dokumentacji zawarto również badania edometryczne, laboratoryjne czy analizę gruntowej wody w związku z jej stopniem agresywności do betonu.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Zalety technologii FDC/FDP

Jedną z mocnych stron technologii FDC/FDP jest to, że brak jest tutaj drgań i wibracji. Technologia ta jest bezurobkowa, co stwarza możliwość optymalizowania kosztów, jakie wiążą się z wywiezieniem urobku i jego utylizacją. Technologia przemieszczeniowa daje dodatkowo polepszenie parametrów gruntowego ośrodka i zapewnia dobrą współpracę gruntu z palami bądź kolumnami. Dobranie odpowiedniej średnicy, długości kolumn FDC oraz układu ma miejsce po dokonaniu szczegółowej analizy danych odnośnie inwestycji. W każdym wypadku należy zachować indywidualne podejście. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com