System ogrzewania podłogowego
Na początku warto wyjaśnić, co oznacza pojęcie podłoga. Podłoga to pozioma budowlana przegroda, która zwykle składa się z kilku warstw oraz z innych elementów, które spełniają różne funkcje. Można wyróżnić tu warstwy, takie jak podkładowa, wyrównawcza oraz izolacyjna. Warstwa izolacyjna obejmuje zarówno izolację akustyczną, jak i cieplną. W podłodze znajdują się także powłoki parochronne i wodochronne. Cały taki warstwowy układ umieszcza się w konstrukcyjnej warstwie albo wkomponowuje w nośny układ. Taka sytuacja ma miejsce np. mając do czynienia z podłogami na legarach albo z podłogą podniesioną. W tym wypadku cieplna albo akustyczna izolacja wypełnia niekiedy przestrzenie między słupami albo belkami oraz rusztem. (uprawnienia budowlane 2022)
Betonowa płyta w podłodze
Konstrukcyjnym elementem, jaki znajduje się w podłodze na gruncie jest zwykle betonowa płyta. Układa się ją na gruncie albo na warstwie podbudowy. Mając do czynienia z podłogami nad pomieszczeniami powietrznymi bądź przestrzeniami, w tym wypadku występuje tu strop. Bardzo ważnym elementem w podłodze, który jest nieodłączny jest powłoka albo warstwa wykończeniowa, która znajduje się od wewnątrz pomieszczenia, bez względu na to, jaki materiał jako posadzka został wykorzystany. Czasami błędnie określa się użytkową warstwę posadzki jako podłogę. (uprawnienia budowlane segregator )
Wykorzystanie energii do systemu podłogowego ogrzewania
Stosując system ogrzewania podłogowego można korzystać z niego poprzez zastosowanie energii dwóch rodzajów. Jest to odpowiednio energia ciepła oraz powietrza. Cieplna energia sprawia, że nośnikiem energii jest woda, stąd też nazywa się takie ogrzewanie ogrzewaniem wodnym. Energia , gdzie nośnikiem jest powietrze nazywa się ogrzewaniem powietrznym. Patrząc na ich technologię w związku z którą powstały takie systemy oraz sposób ulokowania przewodów albo grzewczych mat, dokonuje się podziału na ogrzewanie z grzewczymi elementami, które są: zatopione w warstwie betonowej wylewki, umieszczone w lekkim betonie, w suchym lekkim jastrychu, w legarach na podłodze czy mocowane w elementach prefabrykowanych wykonanych z termoizolacyjnego materiału. Każde z nich cechuje się inną technologią. (uprawnienia budowlane program)
Technologie związane z podłogowym ogrzewaniem
Ogrzewanie podłogowe w budynku można stworzyć poprzez wykorzystanie mokrej bądź suchej technologii. Można zastosować również technologię mieszaną. (uprawnienia budowlane kontakt) Technologia ta obejmuje wykonanie konstrukcyjnych, podkładowych oraz wyrównawczych warstw. W podkładowej warstwie ogrzewanie podłogi, którą to wykonuje się z zastosowaniem mokrej technologii, przewody grzewcze zatapia się, i umieszcza pod posadzką. Bardzo często tworzy się tu łączenia ich z elementami, które wykonane zostają z aluminiowej blachy. Mają postać lameli, które razem tworzą żebra grzewczych elementów. Takie przewody można również umieszczać pod posadzką. Sucha technologia polega na umieszczeniu w warstwie suchego i lekkiego jastrychu grzewczych elementów, albo też umieszczenie ich w legarach znajdujących się w podłodze, które są mocowane pod posadzką. (uprawnienia budowlane)