fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

System deskowania ślizgowego

W powszechnym budownictwie system deskowania ślizgowego znajduje coraz większe zastosowanie. Posiada on szereg zalet, które wpływają na podjęcie decyzji o jego stosowaniu. Najważniejszą z nich jest to, że cykl produkcyjny jest szybki, ponieważ ściany budynku są wznoszone jednocześnie w całym rzucie. Jeżeli zastosuje się szybko wiążące betony, i podczas prac będzie korzystać się z podnośników mechanicznych, na dobę można postawić jedną kondygnację. W związku z tym czas ten jest o połowę krótszy, niż podczas stosowania wielkowymiarowych prefabrykatów (egzamin na uprawnienia budowlane).

System deskowania ślizgowego

Jakie jeszcze zalety posiada system ślizgowego deskowania?

Za jego pomocą można ukształtować pracę zarówno pracowników, jak i maszyn budowlanych. Przy wielozmianowym zatrudnieniu można zapewnić ciągłość i równomierność wykonywanych prac. Dużą zaletą systemu jest także wykonywanie ścian na gładko, które nie wymagają już późniejszego tynkowania. To znacznie skraca czas pracy. Dodatkowo w tym samym czasie można wykonywać zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne ściany (testy 2021 uprawnienia). Ściany zewnętrzne można od razu zabezpieczyć warstwą termicznej izolacji i wykończyć elewacją. Ostatnią z zalet są stosunkowo łatwe i mało kosztowne dostosowania deskowaniowych tarcz oraz innych urządzeń, mających służyć przy zmiennych układach w rzucie budynku. Takie rozwiązanie osiągniemy, gdy zachowamy przestrzennie sztywny konstrukcyjny układ, który będzie odpowiadać systemom wykonawczym.

Wady systemu ślizgowego deskowania

System ślizgowego deskowania nie jest wolny od wad, które ograniczają stosowanie go podczas wznoszenia wysokich budynków. Do najważniejszej należy stosunkowo długi okres montażu wstępnego, a w późniejszym czasie demontażu zarówno deskowań, jak i mechanicznych urządzeń (program egzamin uprawnienia 2021). To wszystko może skutecznie opóźnić prace na budowie oraz zwiększyć koszty związane z przenoszeniem urządzeń na poszczególne kondygnacje. Przykładowo wzniesienie budynku bez przenoszenia urządzeń zajmuje kilka dni. W przypadku montażu oraz demontażu urządzeń, należy liczyć kilka tygodni.

Czy montaż i demontaż urządzeń podczas prac to jedyna wada systemu deskowania ślizgowego?

System deskowania ślizgowego ma także inne wady, które wpływają na decyzje o jego zastosowaniu. Stosując go mamy ograniczoną powierzchnię dotyczącą rzutu budynku, który może zostać objęty deskowaniem. Jest to spowodowane ograniczonymi mocami mechanicznych urządzeń. Na budowie ich rozbudowa ma pewnie granice zarówno pod względem ekonomicznym jak i technicznym. Podnośniki podnoszą zestawy wszystkich deskowań oraz inne urządzenia, gdzie ciężar przekracza nawet kilkadziesiąt ton, a dodatkowo są narażone na tarcie deskowań o beton. Zastosowanie dużej liczby podnośników, jak i czas wiązania betonu wpływają na ograniczenie powierzchni rzutu, a dokładniej ilość metrów jaka jest na całej długości ściany, jakie dane urządzenie może jednocześnie obsłużyć (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com