Światło i oświetlenie w kontekście usytuowania i lokalizacji budynku
Warunki, które powinien spełniać nowy budynek są określane przepisami prawa budowlanego. Nalezą do nich wymagania określające optymalne usytuowanie budynku w kontekście światła i oświetlenia pomieszczeń w jego wnętrzu. Dlatego jednym z nadrzędnych warunków odpowiedniego doświetlenia jest odpowiednia lokalizacji budynku i jego położenie względem zabudowy sąsiadującej.(programy do uprawnień architektonicznych)
Jakie minimalne światło i oświetlenie jest konieczne dla budynków mieszkalnych? Obowiązek zapewnienia w mieszkalnych pomieszczeniach co najmniej trzech godzin dostępności do światła słonecznego w ciągu dnia regulują przepisy prawa budowlanego. Ponieważ jest to istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Dlatego dostęp do światła słonecznego powinien być zapewniony w co najmniej jednym pomieszczeniu mieszkalnym. Odpowiednie naświetlenie światłem naturalnym jest możliwe wówczas gdy lokalizacja budynku jest zgodna z warunkami, które panują na danym obszarze.(uprawnienia architektoniczne)
Naturalne światło
Porjektanci planów zagospodarowania przestrzennego, aby zapewnić dostęp do natrualnego światła, planują zwartą zabudowę na wysokości sąsiadujących budynków. Zwracają również uwagę na odległości między nimi i ich położenie geograficzne. W przypadku gdy planowana jest budowa wysokich budynków – nalezy pamiętać, aby poszczególne osiedla nie zasniałay innym dostepu do naturalnego światła słonecznego. Prawo budowalne ściśle określa te odległości.
Dlatego przy zwartej zabudowie, każdy z budynków powinien mieć taką wysokość, aby nie ograniczać dostępu do światła naturalnego innym obiektom. Dotyczy to wszystkich okien – począwszy od parteru. Wnioskując, usytuowanie budynków mieszkalnych powinno być odpowiednio skierowane w porządku geograficznym. Dzięki czemu lepiej uzyska się światło słoneczne, które oświetla pomieszczenia.(program na uprawnienia budowlane)