fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Światło i oświetlenie w kontekście usytuowania i lokalizacji budynku

Warunki, które powinien spełniać nowy budynek są określane przepisami prawa budowlanego. Nalezą do nich wymagania określające optymalne usytuowanie budynku w kontekście światła i oświetlenia pomieszczeń w jego wnętrzu. Dlatego jednym z nadrzędnych warunków odpowiedniego doświetlenia jest odpowiednia lokalizacji budynku i jego położenie względem zabudowy sąsiadującej.(programy do uprawnień architektonicznych)

Jakie minimalne światło i oświetlenie jest konieczne dla budynków mieszkalnych? Obowiązek zapewnienia w mieszkalnych pomieszczeniach co najmniej trzech godzin dostępności do światła słonecznego w ciągu dnia regulują przepisy prawa budowlanego. Ponieważ jest to istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców.  Dlatego dostęp do światła słonecznego powinien być zapewniony w co najmniej jednym pomieszczeniu mieszkalnym. Odpowiednie naświetlenie światłem naturalnym jest możliwe wówczas gdy lokalizacja budynku jest zgodna z warunkami, które panują na danym obszarze.(uprawnienia architektoniczne)

Światło i oświetlenie

Naturalne światło

Porjektanci planów zagospodarowania przestrzennego, aby zapewnić dostęp do natrualnego światła, planują zwartą zabudowę na wysokości sąsiadujących budynków. Zwracają również uwagę na odległości między nimi i ich położenie geograficzne. W przypadku gdy planowana jest budowa wysokich budynków – nalezy pamiętać, aby poszczególne osiedla nie  zasniałay innym dostepu do naturalnego światła słonecznego. Prawo budowalne ściśle określa te odległości.

Dlatego przy zwartej zabudowie, każdy z budynków powinien mieć taką wysokość, aby nie ograniczać dostępu do światła naturalnego innym obiektom. Dotyczy to wszystkich okien – począwszy od parteru. Wnioskując, usytuowanie budynków mieszkalnych powinno być odpowiednio skierowane w porządku geograficznym. Dzięki czemu lepiej uzyska się światło słoneczne, które oświetla pomieszczenia.(program na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com