fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Styropian – zastosowanie, a ekologia

Zastosowanie

Płyty styropianowe tworzone są w fabrykach: w postaci płyt i rulonów bądź z okładzinami i powłokami. Wykorzystuje się je zazwyczaj do ocieplania ścian budynków bez spoinowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić go na stropach czy na gruncie. W ten sposób często zabezpiecza się styropianem różne budynki niemieszkalne: magazyny, hale handlowe czy przemysłowe. Taki system jest często używany, ponieważ nie wymaga sporego nakładu pracy ani kosztów. Uznaje się, że jego trwałość powinna starczyć na co najmniej 30 lat. (program egzaminu na uprawnienia)

Styropian – zastosowanie, a ekologia
Styropian – zastosowanie, a ekologia

Normy prawne, a bycie eko

Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE względem budynków stworzono wiele norm i wytycznych. Każde z nich wpływa na wytrzymałość budowli, komfort życia i wytrzymałość eksploatacji. Ostatnimi czasami znacząco oddziałują również na ekologię. Takie wymagania obejmują głównie: Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów przed zabraniem się za montaż: (akty prawne uprawnienia budowlane)

  1. nośność konstrukcji,
  2. bezpieczeństwo higieniczne,
  3. ochronę przed hałasem,
  4. bezpieczeństwo pożarowe,
  5. izolację termiczną,
  6. trwałość obiektów,
  7. bezpieczeństwo użytkowania i dostępności,
  8. oszczędzanie energii,
  9. bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska.

Dodatkowo jednak istnieją założenia, które twierdzą, że wszelkie obiekty budowlane muszą być tak wykonane, aby ich elementy mogły być ponownie wykorzystane bądź oddane na recykling. Tyczy się to zarówno konstrukcji, jak i części i składników mineralnych. To samo dotyczy samych materiałów. Muszą być one bezpieczne dla użytkowników, przyjazne środowisku i najlepiej wtórne. (uprawnienia budowlane 2022)

Deklaracje środowiskowe

W nich znajdują się orzeczenia dotyczące możliwości łatwego recyklingu z różnych rodzaju wyrobów oraz informacje o tym, jak korzystać z materiałów poddanych wcześniej takowej obróbce. Odpowiednie wykorzystanie takich surowców zapewnia takie same efekty jak przy „pierwszym” użytkowaniu. To sprawia, że nie trzeba się martwić o ich skuteczność. (uprawnienia budowlane program)

Odpady ze styropianu

Takie powstają podczas prowadzonych prac ociepleniowych. Nie da się ich uniknąć ze względu na elewację budynków. Trzeba je wycinać przez wszelkie otwory w postaci okien, drzwi balkonowych czy logii. Szacuje się, że z każdego takiego ocieplania, powstaje, aż 15% odpadów. Taki styropian może trafić na halę i wypełniać różnorodne opakowania. Dzięki temu przysługuje się ponownie, a przy okazji zabezpiecza inne produkty.
Przerabianie styropianu na różnego rodzaju pojemniki czy też jednorazowe naczynia jest naprawdę dobrym pomysłem. To znacząco wpływa na ograniczenie odpadów i dbanie o środowisko. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com