fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Styrobeton – właściwości i zastosowanie

Pierwszym etapem budowy każdego domu są fundamenty. Aby dom był solidnie postawiony należy dopilnować aby fundamenty były wykonane przy użyciu jak najlepszego materiału. Obecnie coraz większą popularnością na rynku budowlanym cieszy się mieszanka betonowa z dodatkiem granulatu styropianowego zwana styrobetonem. (uprawnienia budowlane kontakt)

Styrobeton
Styrobeton

Właściwości styrobetonu

Styrobeton, materiał o niezwykłych właściwościach. Lekki, izolujący i akustyczny. Najczęściej wykorzystywany do wypełnienia fundamentów. Świetnie sprawdza się jako masa wyrównawcza podkładów podłogowych, przekryć dachowych czy stropów wewnętrznych w budynku. Wypełnia wolne przestrzenie w murach i ścianach. (uprawnienia budowlane 2022)

Pomimo swoich wielu zalet, ma też wady w porównaniu do tradycyjnego betonu. Posiada bowiem mniejszą wytrzymałość mechaniczną. Odradzamy więc stosowanie go w elementach narażonych na duże obciążenie lub dźwigających konstrukcję budynku.

Gdzie możesz zastosować styrobeton?

Styrobeton jest materiałem bardzo plastycznym. Zdaje więc egzamin podczas wyrównywania podłoża betonowego. Dzięki swoim właściwościom wypełnia każdą szczelinę. Lekki, półwilgotny, rozlewa się niemal samoistnie. Posiada również atut wygłuszania wzmacniając akustykę pomieszczeń. Sprawdzi się zarówno w nowym budynku jak również starym remontowanym obiekcie.  Nie stanowi obciążenia konstrukcji, dzięki czemu sprawdzi się jako warstwa spadkowa na płaskim dachu. Doskonale chroni i izoluje fundamenty. (uprawnienia budowlane program) 

Możesz też spotkać się z panelami ściennymi ze styrobetonu, z których powstają ściany. Specjalne krawędzie umożliwiają ich połączenie bez powstawania zbędnych mostków cieplnych.

Z czego składa się styrobeton?

Lekki beton to zamienna nazwa styrobetonu. Ma bardzo prosty skład. Podstawowym składnikiem styrobetonu jest cement i granulat styropianowy. Do tego potrzebna jest woda oraz specjalny dodatek poprawiający konsystencję zaprawy. Kupimy go w postaci suchej mieszanki w dwóch wariantach. Do samodzielnego przygotowania lub gotowej do połączenia z wodą. Zazwyczaj potrzeba dwóch dni aby wylany styrobeton nadawał się do użytku. Wiąże się w normalnych warunkach atmosferycznych, nie wymaga suszenia. Aby połączyć składniki styrobetonu wystarczy nam betoniarka lub wiertarka z mieszadłem i duży pojemnik. Gotową masę układamy zaraz po przygotowaniu. Na rynku możemy spotkać się z wieloma mieszankami cementowo-styropianowymi, z których wykonami masę. Ważne aby zachować właściwe proporcję podczas przygotowywania mieszanki. Dzięki temu otrzymamy efekt o pożądanych właściwościach. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Styrobeton na zamówienie

Możemy skorzystać z ofert firm zajmujących się przygotowaniem styrobetonu na zamówienie. Specjaliści przygotowują wówczas mieszankę już na budowie przed wylaniem czy ułożeniem.

Styrobeton cieszy się coraz większą popularnością. Na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania. Nie wszystkie jednak posiadają równie wysoką jakość. Należy szczególnie uważać na regranulat styropianu bez określonej klasy. Nie mamy wówczas pewności czy użyto styropianu elewacyjnego czy też podłogowego. Efektem użycia materiału słabszej, często nieznanej jakości mogą być niestety wady wykonawcze. (program egzaminu na uprawnienia)  

Zanim zdecydujesz się na użycie styrobetonu rozważ wszystkie za i przeciw. Najważniejszymi argumentami za, będą na pewno wysokie parametry akustyczne, niska masa, doskonałe parametry termiczne oraz wysoka wytrzymałość na ściskanie. Co więcej styrobeton jest materiałem niepalnym i odpornym na działanie wilgoci i wody.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com