Styl prowansalski nadaje wnętrza przytulności. Dominują tutaj jasne, ciepłe kolory, które sprzyjają refleksyjność i odprężenia. W takim pomieszczeniach chętnie przebywa się zwłaszcza w zimowe, chłodne dni. Taras może być idealnym przedłużeniem takich wnętrz, zwłaszcza jeśli dominuje na niej dużo zieleni, które można posadzić w kamiennych donicach. Świece postawiony na parapetach, stole będą dawały uroku i klimatu. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
We wnętrzach najczęściej wykorzystuje się meble drewniane, które są celowo postarzane. Liczy się tutaj imitacja wiekowego drewna.
Warto zaaranżować pokoje w takim stylu. Jeśli posiadamy meble, które mają wiele lat, są z drewna, można je pokryć białą farbą, przetrzeć na krawędziach drobnoziarnistym papierem ściernym i uzyskać całkiem nowe modele mebli w stylu prowansalskim. Meble z nutą historii są idealne do aranżacji salonu, kuchni i sypialni. Urok stylu prowansalskiego w dużym stopniu tkwi w drobiazgach. Tutaj mowa o między o innymi prowansalskich motywach lawendy, napisy na szufladach, malowane od szablonów białe poszewki wykończone motywem lawendowym, naczynia kuchenne posiadające takie zdobnictwo, będą idealnie pasowały do stylu prowansalskiego. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Wnętrza w stylu prowansalskim
Wnętrza w stylu prowansalskim posiadają zazwyczaj jasne, pastelowe ściany, błękitny nieba, ciepłe barwy słońca, kolory lawendowe. Idealny do powierzchni nadaje się tynk strukturalny.
Na podłogach w stylu prowansalskim można położyć płytki kamienne, gresowe z nierównymi krawędziami, terakotowe. Dobrze sprawdzają się też deski, zwłaszcza pobielone, które wnoszą do wnętrza dużo ciepła.
Do stylu prowansalskiego pasują różne ozdoby z drewna i naturalnych materiałów na przykład lniane serwetki, ozdobne zasłony, haftowane wełniane narzuty. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)