fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Specyficzne działanie

Jeżeli planujemy w swoim domu zainstalować fotowoltaikę, musimy pamiętać, że konieczna będzie zamiana licznika. Dotychczasowy licznik jednokierunkowy należy zamienić na ten dwukierunkowy. Pozwoli nam to znacznie lepiej odczytywać parametry instalacyjne. Nie da się ukryć, że samo działanie liczników dwukierunkowych jest bardzo specyficzne, co jest bardzo podobne także w przypadku odczytu z nich danych. Sprawdźmy, jak dobrze odczytywać dane z licznika dwukierunkowego.    (uprawnienia budowlane segregator)  

Odczyt licznika dwukierunkowego

Czym jest?

Licznik dwukierunkowy jest to licznik, który w przeciwieństwie do tego jednokierunkowego pozwala nam na odczyt nie tylko ilości energii elektrycznej, która została pobrana, ale także i tej, która została wyprodukowana. Jeżeli chodzi o odczyt danych z takiego licznika nie jest to szczególnie proste działanie, jednak nie jest aż na tyle skomplikowane, by każdy z nas nie mógł sobie z tym poradzić. Przede wszystkim tego typu liczniki są stosowane w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Jednak Sprawdźmy więc, jak działa tego typu licznik.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Zasada działania

Opis działania instalacji fotowoltaicznej daje nam bezpośrednio do zrozumienia, że na liczniku jednokierunkowym nie da się odczytać dwóch parametrów. Nie ma więc możliwości rozróżnienia energii pobranej i wytworzonej. Z racji tego, że sam proces instalacji fotowoltaiki w Polsce bardzo prężnie się rozwija, należy skłonić się ku umiejętności odczytu tego typu danych. Co warto wiedzieć na początku to fakt, że każdy operator energii ma swój własny licznik, który zasadniczo różni się jedynie wyglądem. Taka firma instaluje w naszym domu swój licznik, dzięki czemu będziemy mieć wgląd na dwa rodzaje pozyskiwanej energii. Co ważne w przypadku liczników dwukierunkowych to fakt, że na licznikach dwukierunkowych powinny znaleźć się takie same kody nie zależnie od operatora energii elektrycznej. Jest to wymagane przepisami prawa. Kluczowe w przypadku odczytu takiego licznika jest to, by wiedzieć, z jakiej taryfy energetycznej korzystamy.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Odczyt

Jeżeli zainstalowano u nas taryfę jednostrefową wyróżniamy:

  • Kod 1.8.0 (inny możliwy kod to 1.8.0.0) – energia elektryczna pobrana z sieci
  • Kod 2.8.0 (inny możliwy kod to 2.8.0.0) – energia elektryczna wprowadzona do sieci z fotowoltaiki.  (uprawnienia budowlane program) 

Jeżeli mowa o taryfie wielostrefowej wyróżniamy:

  • Kody 1.8.0, 1.8.1, 1.8.2 – pobór prądu w wybranych strefach
  • Kody 2.8.0, 2.8.1, 2.8.2 – energia elektryczna wprowadzona z fotowoltaiki w wybranych strefach.

Właściwie powyżej znajduje się wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat odczytu liczników dwukierunkowych. Co warte podkreślenia – właśnie dzięki niemu będziemy mieć możliwość kontroli nad tym, ile energii pobieramy, a ile produkujemy. Jeżeli mamy do czynienia z instalacją fotowoltaiczną to posiadanie takiego licznika jest naszym obowiązkiem, ponieważ regulują to przepisy prawne. W innych przypadkach stanowić on będzie dla nas informację o zużywanym i produkowanym prądzie, która także może posłużyć nam do oszczędzania energii.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com