Studnie jako rodzaj fundamentowania.
Fundament to element budynku, mający na celu przenoszenie ciężaru konstrukcji na podłoże. Niepoprawna konstrukcja fundamentu może spowodować uszkodzenia, a nawet zawalenie budynku, dlatego ważna jest odpowiednia konstrukcja. W tym celu wymyślono różne typy, w zależności od rodzaju gruntu, na jakim dany obiekt ma zostać postawiony. Do typów fundamentowania należą: ławy fundamentowe, płyty fundamentowe itp. Typ fundamentu zależy od powierzchni , na jakim na stanąć budynek. Najtańsze, ławy fundamentowe, nie sprawdzą się na mniej stabilnym gruncie. Na nie potrzeba innych typów fundamentów. Jednym z nich są studnie fundamentowe.
Wykonywanie zadań kierownika budowy, inspektora nadzoru czy projektanta wymaga posiadania uprawnień budowlanych. Jeśli jeszcze nie zdałeś egzaminu warto o tym pomyśleć jak najszybciej.
Zastosowanie studni fundamentowych
Ten typ fundamentów ma swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy styczność z wilgotniejszym i mniej stabilnym podłożem. Są one alternatywą dla mikropali, które również używa się przy takich typach gruntu, jednak w przypadku gdy grunt nośny leży głęboko, lub dany budynek jest dużych ciężarów lepszą decyzją jest zastosowanie studni fundamentowych .Mają kształt cylindrycznej rury wykonanej z betonu lub żelbetu , która zakończona jest tak zwanym „nożem”. Dane rury zanurza się w gruncie, najlepiej na głębokość około 10 metrów. Następnie wypompowuje się ziemie i wody gruntowe z wnętrza rury. Nie jest to do końca bezpieczne, bo wypompowanie wody może spowodować osłabienie nośności gruntu pod rurą, więc trzeba to zrobić starannie. Po tej czynności w środku elementu powstaje nam pusta przestrzeń, a ze względu na dużą średnice pojedynczego elementu mamy możliwość na wykonywanie dodatkowych robót. Po tym wszystkim rury zalewa się betonem, bez potrzeby wcześniejszego zbrojenia. Studnie fundamentowe można zastosować na gruncie podmokłym, jak i bardziej stabilnym. Tej konstrukcji można użyć w projektach domów jednorodzinnych, jak i innych typach budowli. W przeciwieństwie do mikropali, nie trzeba zastosować dużych ilości elementów.
Projektowanie studni fundamentowych
Od projektanta zależy ilość, rozmieszczenie oraz głębokość elementów. Świetnie sprawują się na podmokłych gruntach o znacznej głębokości. Przed zdecydowaniem się na nie powinno się jednak przeprowadzić dogłębne badanie terenu. Nie jest to najtańszy rodzaj fundamentowania, ale konieczny, gdy grunt nie pozwala na zastosowanie bardziej tradycyjnych metod.