fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Stropy Teriva i Filigran

Omówić i porównać strop typu Filigran i Teriva (+szkice, zalety, wady itd).

Stropy gęstożebrowe to takie, w których elementami nośnymi (przenoszącymi obciążenie) sąbelki (nazywane żebrami) o rozstawie osiowym nie przekraczającym 90 cm. Jednym z najpopularniejszych stropów gęstożebrowych jest strop typu Teriva.

Strop Teriva

ten zbudowany jest z prefabrykowanych belek kratownicowych. Znajdują się one pomiędzyścianami nośnymi budynku  oraz pustakami wypełniającymi. Elementy stropu Teriva zabetonowuje się od góry warstwą nadbetonu. Stropy te swoją popularność zawdzięczają głównie dostępnością prefabrykowanych elementów oraz łatwym i szybkim montaż (nie trzeba używać ciężkiego sprzętu). Ponadto stropy te można montować na budowach o trudnym dostępie. Ważny jest  brak deskowania, który w przypadku stropów TERIVA zastąpiony jest przez zastosowanie podpór montażowych. Stropy typu Teriva posiadają także wady, głównie to, że wymagana jest pielęgnacja warstwy nadbetonu. Są podatne na klawiszowanie (uginanie się pojedynczych belek pod wpływem obciążenia). Do montażu tego stropu konieczne jest także użycie dużej ilości podpór montażowych, żeber rozdzielczych i szalunków. Niewątpliwą wadą tego typu stropów są duże koszty robocizny.

 

teriva_filigran
Stropy Teriva i Fligran

 

Strop Filigran

Strop Filigran składa się z prefabrykowanych płyt żelbetowych grubości 5-7 cm (wymiary płyt mogą być różne i zależą od możliwości transportowych) oraz z warstwy betonu (zwanej nadbetonem). Do zalet stropów tego typu należy fakt, że są one częściowo prefabrykowane, czyli skraca się czas ich wykonywania na budowie. W montażu możemy wyeliminować deskowanie, a sam montaż jest stosunkowo nieskomplikowany (np. konstrukcja stropu nie wymaga wykonywania żeber rozdzielczych). Stropy filigran dają nam możliwość dowolnego kształtowania, mają niewielką wysokość oraz dobrą izolacyjność dźwiękową. Ponadto mają bardzo duże możliwości konstrukcyjne, np. duże rozpiętości. Do wad możemy zaliczyć niewielką dostępność  (istnieje mało firm produkujących te stropy, ich transport staje się drogi). Do montażu wymagana jest wykwalifikowana ekipa budowlana oraz ciężki sprzęt- dźwigi. Strop Filigran wymaga bardzo precyzyjnego wykonania ścian. Projektowanie tych stropów nie jest standardowe- każdy obiekt musi być oddzielnie rozpatrywany. Tak samo jak w przypadku stropu Teriva konieczna jest pielęgnacja nadbetonu.

 

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com