fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kształtowanie akustycznej izolacyjności w klubach i siłowniach

Wykonane przegrody w technologii związanej z suchą zabudową osiągnięcie wymaganych przez przepisy wartości nawet minimalne mogą być trudne do zrealizowania. Przy takich ścianach pośrednie przenoszenie może kształtować się tu nawet na poziomie przeszło 15 dB. Wpływa na to sposób, w jaki posadowiona jest ściana, zastosowane podłogowe rozwiązania, rozwiązania sufitowe, łączenie ścian czy sposób,  jaki prowadzi się instalację. W związku z tym można przyjąć założenie, że w przegrodzie najsłabszy z elementów wpływa na akustyczną izolacyjność wypadkową. W bardzo wielu wypadkach okazać się może, że zastosowanie ściany o wartości deklarowanej nawet na poziomie RA,1 = 68 Db nie pozwoli na to, aby spełnić wymagania, a kolejne dodawane warstwy płyt nie będą mieć wpływu na akustyczną izolacyjność wypadkową.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Kształtowanie akustycznej izolacyjności w klubach i siłowniach
Kształtowanie akustycznej izolacyjności w klubach i siłowniach

Odpowiednie dobranie warstw

Bardzo istotną kwestia jest odpowiedni dobór warstw, ponieważ dobrana zbyt mała okładzinowa warstwa albo za mała szerokość pustki może sprawić, że w wyniku pojawienia się rezonansowych zjawisk izolacyjność w przegrodzie zamiast ulec wzrostowi, zmaleje. W związku z tym bardzo istotna staje się tu konsultacja akustyka, który pozwoli przeprowadzić odpowiednią analizę. Należy w tym miejscu podkreślić, że wykończenie mineralną wełną ścian, bądź też przy zastosowaniu pianki czy styropianu nie powoduje zwiększenia wypadkowej akustycznej izolacyjności, a wręcz odwrotnie. W wielu przypadkach wpływa na jej obniżenie.  (uprawnienia budowlane 2022)

Masywne rodzaje ścian

Mając do czynienia z masywnymi murowanymi bądź żelbetowymi ścianami współczynnik k, jaki opisuje wpływ pośredniego przenoszenia nie może kształtować się na poziomie większym od 5 dB.  (uprawnienia budowlane program) W konsekwencji bardzo trudno jest spełnić te wymagania poprzez zastosowanie pojedynczej murowanej ściany. Poddając analizie dokumenty, jakie udostępniają producenci najlepsze osiągniecia można uzyskać podczas użycia betonowych albo silikatowych bloczków, które cechują się izolacyjnością od powietrznych dźwięków o wartości wynoszącej nawet na poziomie R’A1’ = 58 dB. Patrząc jednak na pośrednie przenoszenie w obiektach, gdzie średnia masa bocznych przegród osiąga wartość m’<300 kg, wartość wypadkowa wskaźnika przybliżonej oceny akustycznej izolacyjności właściwej R’A1’ będzie na mniejszym poziomie, niż najmniejsza wartość wymagana wynosząca 55 dB.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Wpływ na wypadkową izolacyjność

Na izolacyjność wypadkową wpływa relacja zachodząca między masami danych elementów a odległością pomiędzy nimi. Wpływ ma również sposób wypełniania przerw między danymi warstwami. Rozwiązaniem najbardziej optymalnym patrząc pod akustycznym kątem, a także pod kątem ekonomicznym i konstrukcyjnym jest masywna ściana z okładziną wykonaną z gipsowo – kartonowych bądź gipsowo – włóknowych płyt. Nie ma tu niestety jednak rozwiązania o uniwersalnym charakterze, dlatego też każdy z przypadków rozpatruje się i poddaje analizie indywidualnie. Badania i praktyka jednak wskazują, że taki typ rozwiązań pozwala spełnić normowe wymagania.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com