fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stropodach pokryty drzewnym cementem

Zaletą stropodachów pokrytych drzewnym cementem jest to, że dobre wykonanie gwarantuje dużą szczelność pokrycia. Taki stropodach może być w dowolny sposób ocieplony. Na tym rodzaju stropodachu mogą przebywać ludzie, ponieważ jest trwały. Największą wadą stosowania stropodachu z drzewnym cementem jest duży ciężar oraz utrudnione możliwości wykonywania remontu na nim. Taki rodzaj stropodachu miał zastosowanie już 100 lat temu na terenie ZSSR oraz w Europie Zachodniej. Wykorzystywany był także w Polsce, w rejonach Śląska. Stosowano go głównie w dużych obiektach gospodarczych i przemysłowych, które miały niedużą rozpiętość(uprawnienia budowlane – egzamin). Stropodach różnie zachowywał się. Wpływ na jego zachowanie miały materiały, jakie zostały użyte do jego tworzenia oraz jakość wykonania. W Polsce nie stosuje się już pokryć drzewnym cementem.

drzewny cement

Wodoszczelne pokrycia

Po zagruntowaniu gładzi nakłada się na nie właściwe wodoszczelne pokrycie. Składa się ono z 2 i 4 warstw asfaltowej papy. Może być to papa zwykła albo jutowa z wkładkami folii. Jeżeli stosujemy warstwę pod taras, należy dodatkowo ułożyć warstwę piasku. W kolejnym etapie na piasek nakłada się nawierzchnię z płytek ceramicznych bądź betonowych (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Płytki odbijają promienie słoneczne, skutecznie zmniejszając w ten sposób temperaturę nagrzania się pokrycia.

Wiedza techniczna o stropodachach

Stropodachy mają stały kąt nachylenia. Jeżeli stosujemy takie same warstwy oraz dbamy o to, aby z obu stron były szczeliny dylatacyjne, możemy stwierdzić, że stropodachy mają taką samą grubość. Taras na żelbetowym skrzynkowym stropie, albo na stropie prefabrykowanym, którego żebra mają zmienną wysokość, opiera się na zewnętrznych murach ławami. Górna płyta stropu ma odchylenie wynoszące 2°/o (uprawnienia budowlane 2021). Spód żeber znajduje się w poziomie. Może on posiadać stałą dolną płytę, tak jak w przypadku stropu skrzynkowego. Płyta może być też podwieszana. Takie rozwiązanie stosuje się przy prefabrykowanych żebrach.

Stropodach z wyrównawczą warstwą

Stropodach z wyrównawczą warstwą może mieć zmienną grubość a wierzchnia warstwa może być wykonana z płytek. Żelbetowy strop, wykonany z żeber, płyt lub prefabrykowany, opiera się o mur wieńcem, który jest ułożony na dwóch warstwach papy. Pomiędzy obrzeżem a wieńcem zostawia się szczelinę, którą wypełnia się elastycznym ciepłochronnym materiałem (testy 2021 uprawnienia). Wypełnienie ma charakter czysto termiczny. Gdyby wieniec wykonać na murze, na całej jego szerokości, naroże pomiędzy ścianą a stropem uległoby znacznemu oziębieniu. Wilgoć skondensowała by się na powierzchni wewnętrznej i uległa zabrudzeniu w związku z osiadającym kurzem.

Warstwa wyrównawcza można wykonać z ciepło – chronnego suchego materiału. Takim materiałem może być żużlobeton lub gazobeton. Materiał stanowi warstwę termicznej izolacji. Spadek został określony na poziomie około 3%. Na warstwie izolacji układana jest jedna warstwa z papą. Kolejna jest warstwa cementowa gładzi, której grubość wynosi minimum 3cm. Jest zbrojona stalową siatką, aby zabezpieczyć od wszelkich pęknięć. Ta warstwa musi posiadać szczeliny dylatacyjne w maksymalnej odległości 2 metry po obu stronach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com