fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycie stropodachów

Stropodach to strop, który znajduje się nad najwyżej położonym pomieszczeniem w całym budynku. Pełni on funkcję pokrycia dachowego. Patrząc na jego przeznaczenie wyróżniamy stropodachy oraz tarasy. Stropodach to zwykłe pokrycie dachowe, natomiast taras służy do przebywania na nim ludzi, pojazdów mechanicznych. Taki taras nazywamy tarasem użytkowym (egzamin na uprawnienia budowlane). Są coraz bardziej popularne w budownictwie mieszkalnym. W nowoczesnych blokach na dachu, często powstają tarasy na indywidualne życzenie klienta.

Pokrycie stropodachów

Podstawowe warstwy stropodachu

Warstwy stropodachu różnią się w zależności od przeznaczenia (testy 2021 uprawnienia). Poza nośną konstrukcją oraz warstwami wyrównawczymi wyróżniamy warstwę parochronną izolacji, warstwę izolacji ciepłochronną oraz warstwę o charakterze wentylacyjnym, która ma postać szczeliny albo kanalików. Nie możemy pominąć tu także warstwy wodoszczelnej. W zależności od funkcji, jakie mają pełnić warstwy, jak i od materiałów, jakie zostaną użyte, warstwy łączą się bądź występują osobno.

Rodzaje stropodachów

Stropodachy możemy podzielić na trzy rodzaje: pełne, płazowe oraz wentylowane. Stropodachy jak i tarasy zabezpieczają mieszkalne pomieszczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Stropodach skutecznie zabezpiecza przed opadami deszczu, śniegu, zmianami temperatur. Na stropodachach stosuje się pokrycie odporne na opady, wilgoć, wiatr (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Tarasy ze względu na obecność na nich ludzi muszą być odporne zarówno na czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne.

Taras

Taras poza warstwą stosowaną przy stropodachach, ma jeszcze wierzchnią warstwę zabezpieczającą od wszelkich uszkodzeń mechanicznych. Wykonuje się ją z płytek oddylatowanych wkładką poziomą z asfaltowej papy, która jest ułożona luzem. Może też być ułożona za pomocą warstwy podsypki. Wierzchnią warstwę zabezpieczającą można wykonać także przy pomocy gładzi. Warstwa wyrównawcza na tarasie ma za zadanie wytworzyć spadek dla wody. Ma to miejsce, gdy konstrukcja stropu nie ma dobrego spływu. Takie przypadki możemy zauważyć w budynkach z tarasami, gdzie mamy poziomy strop. Rzadziej ten sposób wykorzystuje się na halach produkcyjnych o dużych rozpiętościach.

Od czego zależy warstwa wyrównawcza w stropodachach?

Grubość, jaką ma warstwa wyrównawcza zależy od spadku i wymiarów poszczególnych połaci dachowych (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Warstwa wyrównawcza może być wykonana ze żużlobetonu albo z płytki betonowej i żeberek betonowych. Do tego celu można użyć także innych betonów o lekkiej wadze, czy też ceglanych żeberek, które są pokryte płytami cementowo – wiórowymi i stoją na nośnym stropie. Warstwę pokrywa się dodatkowo gładzią. Gdy stropodach ma dużą rozpiętość, należy pominąć warstwę wyrównawczą, aby uniknąć dużych obciążeń stropu. To ważna kwestia szczególnie w mieszkalnych budynkach, gdzie przy żelbetowych prefabrykowanych stropach, można od razu wykonać je z odpowiednim spadkiem i jednakową grubością. W tym wypadku należy dać cienką warstwę wyrównawczej gładzi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com