W dzisiejszych czasach odchodzi się od tworzenia tzw „strychów”, wielu właścicieli decyduje się na przekształcanie ich w celach mieszkalnych. Aby to było możliwe musimy sprawdzić jaką mamy nośność oraz konstrukcje stropu, jak dobierzemy i usytuujemy ściany działowe i jak doprowadzimy tam schody.
Takie przekształcenie wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy architekta oraz elektryka, nierzadko również konstruktora i inżyniera wszelkich instalacji sanitarnych. (uprawnienia architektoniczne) Często koszt takiego projektu nieróżni się od projektu nowego domu, dlaczego ? Ponieważ każdorazowa ingerencja w nośne elementy budynku wymaga takich samych zezwoleń i odpowiednich dokumentacji co nowy projekt . Dlatego jeśli mimo to zdecydujemy się na takie zmiany – warto najpierw samemu ocenić stan zarówno techniczny jak i możliwości dokonania takich zmian, dzięki czemu możemy niemało zaoszczędzić.
Analiza naszego poddasza
Aby to zrobić musimy ustalić jaki mamy układ konstrukcyjny oraz z czego nasz strop jest wykonany. Pracę usprawni nam oryginalny projekt naszego domu, który zawiera informacje odnoście typu naszego stropu, rozstawu ścian nośnych oraz wysokości naszej kondygnacji. A co jeśli nie mamy oryginalnego projektu ? Nic straconego ! Pomocne okaże się wykonanie szkicu, dokładne oględziny oraz zrobienie otworów w stropie. (uprawnienia budowlane)
Oględziny naszego stropu – czyli jak się do tego zabrać
Najpierw musimy sprawdzić które ściany są ścianami nośnymi i jakiego rodzaju strop został użyty na naszym strychu. W przypadku stropów drewnianych i tzw kleiny, belki widoczne są niemalże na pierwszy rzut oka po wejściu na nasze poddasze. Ich rozstaw mieści się w przedziale od 80cm do 160, a spękany równolegle tynk tylko potwierdzi nasze obserwacje. (uprawnienia budowlane 2022) Wiele z nas niepokoją również przebarwienia, ale jest co zupełnie normalne w tym rodzaju stropu ze względu na mostki termiczne. A jak rozpoznać strop gęsto żebrowy ? Przede wszystkim nasze belki nie będą rozstawione tak szeroko jak poprzednio, będą się mieścić w przedziale od 30-60cm, rysy oraz przebarwienia również powinny być dostrzegalne. (program egzaminu na uprawnienia)
Pomocne może okazać się również sprawdzenie jaki mamy układ naszego stropu. Warto w tym celu zrobić odkrywkę od strony sufitu, która polega na skuwaniu otuliny prętów na wyznaczonym kwadracie np. 45cmx45cm. Możemy odkryć kilka rodzajów zbrojenia :
-Pręty rozdzielcze (nienośne) średnica 4,5-6mm w rozstawie 15-33cm
-Pręty zbrojenia głównego (nośne) średnica 8-16mm w rozstawie 5-15cm
Warto byśmy również sprawdzili strukturę naszych prętów czy są żebrowane, które są o wiele bardziej wytrzymałe czy gładkie. Tych pierwszych używamy w domach gdzie pokoje są duże o klasycznie prostokątnym bądź kwadratowym kształcie, wtedy mamy pewność, że użyty został strop żelbetowy krzyżowo zbrojony. (uprawnienia budowlane kontakt)