fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Czym jest strop Fert?

Strop Fert

Strop Fert jest to strop najczęściej stosowany w przypadku budownictwa domów jednorodzinnych. Zyskał swoją popularność przede wszystkim dlatego, że jest dość tani i można go w różny sposób wykorzystać. Sprawdźmy, jakie posiada parametry techniczne, rodzaje oraz jak można go zastosować. (uprawnienia budowlane kontakt)

Strop Fert

Czym jest?

Strop Fert to inaczej strop gęstożebrowy. Jest on nowoczesny i aby go wykonać należy użyć belek ceramiczno – stalowych, pustaków i betonu monolitycznego. Jeżeli chodzi o rozpiętość międzybelkową to jest ona w pełni zależna od projektu. Wymagają osadzenia w ścianach nośnych. Jeżeli będzie mały rozstaw żeber tym bardziej będzie można obciążyć strop i analogicznie na odwrót. Specjaliści bardzo pozytywnie go oceniają, ponieważ jest to materiał o uniwersalizmie zastosowania. Przede wszystkim jest także atrakcyjny cenowo, co również sprzyja jego popularności. Sprawdza się w różnych inwestycjach i można zakupić jego różne rodzaje. Charakteryzuje się dużą rozpiętością i nośnością, co jest szczególnie przydatne w budownictwie.  (uprawnienia budowlane 2022)

Rodzaje

Stropy gęstożebrowe Fert najczęściej wykonywane są w rozpiętości od 2,7 do 6 metrów. Jednak jeżeli chodzi o te parametry, jak i o jego wymiary i inne dane, w pełni są one zależne od rodzaju projektu. Możemy wyróżnić trzy jego rodzaje. Są nimi:   (uprawnienia budowlane program) 

  • Strop Fert 40 –  najbardziej popularny rodzaj stropu. Rozpiętość jego żeber wynosi co 40 cm, a ciężar własny wynosi 3,48 kN/m2. Jeżeli chodzi o sam pustak, który stosuje się do wykonania stropu to ma on wysokość około 20 cm. Jeżeli chodzi o wylewkę nadbetonu to wykorzystuje się nadbeton o grubości 3 cm.
  • Strop Fert 45 – ich rozpiętość żeber wynosi 45 cm. Same pustaki, podobnie jak w przypadku Fert 40 mają wysokość około 20 cm. Jeżeli chodzi o grubość nadbetonu to również wynosi ona 3 cm, a ciężar własny to 3,23 kN/m2.
  • Strop Fert 60 – to strop, który znacząco różni się od swoich poprzedników. Jego rozstaw żeber wynosi co 60 cm, a ciężar własny to 3,05 kN/m2. Pustak Fert ma wysokość 20 cm, natomiast do wykonania stropu typu 60 stosuje się nadbeton o grubości 4 cm. (program egzaminu na uprawnienia)  

Zalety i wady

Stropy Fert są to stropy coraz częściej wypierające te strunobetonowe.   (segregator egzamin ustny uprawnienia) Przede wszystkim dlatego, że są tańsze, ale także i można wykonać je systemem gospodarczym. Materiały są łatwo dostępne, dzięki czemu można je szybko zastosować. Elementy są łatwe w transporcie, a dzięki swoim wymiarom łatwo będzie je wnieść na wyższe piętra. Oczywiście taki strop nie jest wolny od wad. Jedną z nich są ograniczenia w zakresie obciążeń. Czasami konieczne jest wykorzystanie innych rozwiązań, którymi mogą być stropy Ackermana, stropy Teriva, stropy Kleina, stropy Ytong, stropy Porotherm czy stropy Filigran. Jeżeli chodzi o ich cenę to można przyjąć jedynie szacunkowe koszty. W dużej mierze są one zależne od projektu, a więc też od realizowanej inwestycji. Cena belek stropowych wynosi około 100 – 400 zł/szt, pustak to około 12 zł, a sam nadbeton i jego wykonanie mogą wynosić około 200 zł/m2, przy założeniu około 3 cm grubości.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com