fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nasłonecznienie

Silne nasłonecznienie świeżego betonu prowadzi do powstania strat wilgoci. Dzieje się to już w przeciągu pierwszych 6 godzin po zaformowaniu. Straty te mogą być aż 5 razy większe niż w przypadku ścinania się betonu w warunkach powietrzno-suchych bez udziału słońca. Przy elementach o większej grubości (h ^ 8 cm) strata wody na tym poziomie, nie przynosi negatywnych skutków. Wskaźnik W/C nie ulega obniżeniu. Inaczej sprawa wygląda przy cienkich elementach. Wtedy też istnieje duża szansa, że beton utraci nawet całą wodę (uprawnienia budowlane egzamin).

Straty wilgoci w betonie
Straty wilgoci w betonie

Wskaźnik W/C zaprawy cementowej

Przykładowo, przy grubości 2 cm próbki z zaprawy cementowej wskaźnik W/C z wartości 0,600 spada do 0,054 i z 0,400 do 0,046. Niski wskaźnik W/C zatrzymuje standardowe uwodnienie cementu. W związku z tym, po 27 dniach tężenia w warunkach powietrzno-suchych bez udziału słońca, w próbkach wykazano spadek wytrzymałości Rr kolejno 75,7 i 72,8 procent. Siedmiodniowa pielęgnacja wodna próbek betonu, które przez 6 godzin po zaformowaniu narażone były na silne działanie promieni słonecznych, jest w stanie przywrócić betonowi znaczny procent jego wytrzymałości. (uprawnienia budowlane elektryczne). Należy zwrócić uwagę na to, że nasłonecznione próbki o mniejszej grubości przejawiały po pielęgnacji kombinowanej mniejszy trwały spadek wytrzymałości aniżeli miało to miejsce w przypadku grubszych próbek. Wynika to najprawdopodobniej z naprężeń skurczowych, które w próbkach grubszych odznaczają się większymi wartościami na skutek większych gradientów wilgotności. Przy działaniu słońca, straty wody przez parowanie są tak duże i szybkie, że dopływ wody z wewnętrznych stref betonu w żadnym stopniu nie równoważy ich. (uprawnienia budowlane testy program)

Rozkład wilgotności wewnątrz betonu podczas normalnego i przyspieszonego parowania wody

Ciepły wiatr lub przeciąg, które obecne są pod namiotami ochronnymi, działa w dokładnie taki sam sposób jak wysokie temperatury panujące latem – przyspiesza wyparowanie wody zarobowej.

Skuteczność przeciągu:

Warstwa wody o grubości 3 mm w przeciągu zanika:
– w pokoju z przeciągiem przy t = + 15°C w czasie 39h,

-w pomieszczeniu bez przeciągu przy t = + 15°C w ciągu 64,


– na dużym nasłonecznieniu bez obecności przeciągu przy t =+29°C w czasie 3,5h.

Prądy konwekcyjne

Nad powierzchnią betonu, w wyniku ruchu powietrza powstają tzw. prądy konwekcyjne, które przyspieszają wymianę wody między betonem, a okalającą go atmosferą. Na podobnej zasadzie działa wiatr, który to przyspiesza wymianę ciepła między betonem, a otoczeniem. W wyniku tego następuje szybkie studzenie betonu. Ma to duży wpływ przy betonowaniu zimą, kiedy wykorzystywana jest metoda zachowania ciepła. Wtedy też wartość izolacyjna zastosowanych środków ochronnych powinna być dużo wyższa. Skutkiem są zwiększone koszty budowy. (uprawnienia architektoniczne)

Szkodliwy wpływ deszczu – rozmywanie betonu

Deszcz działający na beton w stanie świeżym, uszkadza jego powierzchnię. W wyniku ulewnego deszczu, wypłukiwany zostaje cement, a warstwa powierzchniowa zanika. Zdarza się tak, że deszcz rozmywa beton na głębokości kilku centymetrów do momentu, aż na powierzchni nie powstanie samoistnie ochronna warstwa wody. Rozmyta w ten sposób warstwa, jest zazwyczaj całkowicie bezwartościowa. Wtedy należy stworzyć nową, standardową warstwę (uprawnienia budowlane przepisy).

Zalewanie betonu wodą

Jest tak samo niewskazane, jak działanie deszczu. Najgorsza jest woda w dużym stopniu zanieczyszczona. Zdaniem R. Griina, strata wytrzymałości betonu ułożonego w zalegającej wodzie, może w wyniku rozmycia dochodzić do 65″ o standardowej wytrzymałości. Możemy więc wywnioskować, że spadek wytrzymałości jest tym większy, im wcześniej nastąpiło zalanie wodą. Jednak przy wodzie zanieczyszczonej spadek wytrzymałości jest znacznie większy niż ma to miejsce z czystą wodą. Zjawisko rozmywania warstw zewnętrznych oraz spadku wytrzymałości potęgowane jest też kiedy beton podczas zalewania znajduje się w ruchu.

Przysypanie świeżego betonu

Metoda przysypywania chroni przed przedwczesnym wyparowaniem wody. Jednak część wody pozbywana jest z betonu poprzez sąsiadujący z nim grunt. Dla betonu o konsystencji wilgotnej czy gęstoplastycznej, przysypanie ziemią nie jest tak niebezpieczne, jak dla betonu posiadającego konsystencję ciekłą. Dla betonu o konsystencji ciekłej, może wystąpić zanieczyszczenie gruntem na sporą głębokość. W takim przypadku, warstwa towarzysząca staje się zupełnie bezwartościowa dla celów budowlanych. (uprawnienia budowlane egzamin ustny)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com