Stalowe wentylowane elewacje
Coraz większą popularnością wśród inwestorów i projektantów cieszą się stalowe wentylowane elewacje. Wiąże się to z ich fizycznymi oraz mechanicznymi właściwościami stali, czyli temperaturą topnienia, modułem sprężystości, czy współczynnikami przewodzenia ciepła i termicznej rozszerzalności. Mają one bardzo istotny wpływ na techniczno – użytkowe cechy elewacyjnego systemu. Do takich cech można zaliczyć bezpieczeństwo ogniowe, użytkowe, oraz termoizolacyjne właściwości. (uprawnienia budowlane 2022)
Fizyko – mechaniczne cechy stali
Stal o fizyko – mechanicznych cechach sprawia, że wykonana za jej pomocą podkonstrukcja wentylowanej elewacji wpłynie na zwiększenie poziomu obciążenia, niż w przypadku takiej samej podkonstrukcji wykonanej z aluminium. Porównując stalową elewację wentylowaną z aluminiową, stalowa będzie dłużej zachowywać stateczność oraz sprężystość w przypadku narażenia jej na ogień, ze względu na to, że posiada ona niższy poziom współczynnika związanego z przewodzeniem ciepła. To prowadzi do tworzenia się mniejszych termicznych mostków. Niekiedy można spotkać się z twierdzeniem, że czasami wada stali, do jakiej zalicza się jej zdolność korozyjna może stanowić jej estetyczny atut i to na naturalny sposób. (uprawnienia budowlane program)
Profilowanie stalowych konsoli
Chcąc dokonać powiększenia wytrzymałości związanej z działaniem pionowych sił stalowe konsole, w przeciwieństwie do aluminiowych często należy dodatkowo profilować. (uprawnienia budowlane) Mogą one przybierać monolityczną postać, ponieważ muszą mieć stosowane termiczne przekładki, w związku z możliwością tworzenia się mostków, albo też mogą być one perforowane, aby osiągnąć lepszy poziom termoizolacyjnych właściwości. Okładziny wentylowanych stalowych elewacji wykonuje się przeważnie jako blachy, kasetony, albo też sidingu. Rynek budowlany oferuje perforowane bądź pełne rodzaje kasetonów. Zazwyczaj mocowanie do podkonstrukcji kasetonów zachodzi poprzez zastosowanie mechanicznych łączników albo specjalnych haków, które pozwalają dokonać zawieszenia na zaczepach kasetonów. Przelotowo przytwierdza się stalowe blachy do podkonstrukcji. Okładzina ma wymiar, który zależy od podkonstrukcyjnego rozstawu oraz od obciążeń spowodowanych wiatrem i eksploatacyjnych zagrożeń. Duży stopień termicznej rozszerzalności stali na mocowanych do podkonstrukcji okładzinach sprawia, że wykonuje się mechanicznie fasolowe otwory. Pozwalają one dokonywać zmian w wymiarach okładziny. (uprawnienia budowlane segregator )
Różnice w wentylowanej instalacji ze stali
W konstrukcji wentylowanej elewacji wykonanej ze stali nie ma zasadniczych różnić od innych rodzajów elewacji. W jej skład wchodzi okładzina, podkonstrukcja, termoizolacja oraz dodatkowe elementy, jakimi są wiatroizolacyjne membrany oraz paroprzepuszczalne folie, które chronią od atmosferycznych opadów mineralną wełnę. Najważniejszym z elementów w wentylowanych elewacjach stalowych jest podkonstrukcja. Zbudowana jest ona z konsoli oraz łat. Od tego, jak ustawione są łaty zależy, czy podkonstrukcyjny układ będzie poziomy bądź pionowy. Poziomy układ jest wtedy, gdy łaty ustawia się poziomo, a pionowy, kiedy łaty układa się pionowo. Antykorozyjne właściwości konstrukcji sprawiają że, wykonuje się je przeważnie z nierdzewnych rodzajów stali. Dużo rzadziej stosuje się powlekaną stal malarską powłoką, albo też innymi rodzajami metali, na przykład stalami cynkowanymi. (uprawnienia budowlane kontakt)