fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Renowacyjne tynki przeznaczone na zasolone i zawilgocone mury

Podczas przeprowadzania prac tynkarskich na zawilgoconych i zasolonych murach stosuje się renowacyjne rodzaje tynków. To porowate tynki, które cechują się dużym poziomem odporności na działanie soli. Wiele producentów na rynku posiada w swojej ofercie nie jeden produkt, lecz kilka rodzajów zapraw, które razem stanowią system renowacyjnych tynków. W jego skład wchodzą: renowacyjna obrzutka, podkładowy renowacyjny tynk, hydrofobowy tynk renowacyjny oraz renowacyjna szpachla i malarska powłoka. Norma PN-EN 998-1:2016 określa właściwości, jakie powinien posiadać taki rodzaj tynku. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Renowacyjne tynki przeznaczone na zasolone i zawilgocone mury
Renowacyjne tynki przeznaczone na zasolone i zawilgocone mury

Technologia podczas przeprowadzania renowacyjnych prac

Pierwszym etapem remontowych prac jest naprawa dachu oraz wymiana dachowych połaci, która to wiąże się z dokonaniem renowacji okiennej stolarki, wymianą blacharskiej obróbki oraz systemu związanego z odprowadzaniem opadowych wód.   (uprawnienia budowlane program)  Chcąc zabezpieczyć obiekt od negatywnego wpływu  wody, która pochodzi z gruntu należy dokonać odtworzenia przeciwwilgociowej bariery poziomej stosując iniekcję. To sprawi, że budynek będzie zabezpieczony przed wilgocią, jaka może migrować z gruntu. Fundamenty wykonane z użyciem kamienia mogą posiadać szczeliny oraz pustki, co powoduje, że należy odtworzyć poziomą izolację za pomocą niskociśnieniowej iniekcji wraz z jednoczesną preiniekcją. Proces preiniekcji polega na wypełnieniu wstępnie otworów przy pomocy uszczelniającej zaprawy. Jej główną funkcją jest wypełnienie w murze pustek oraz szczelin. (uprawnienia budowlane 2022)  

Działanie renowacyjnych tynków

Tynk renowacyjny będzie działać poprawnie, gdy wytworzona ssąca siła pozwoli oddać wilgoć z muru na znajdujący się na nim tynk. Współczynnik związany z sorpcją wody tynku osiąga w tym wypadku większy poziom, niż w przypadku cegły. Takie tynki nie powinny znacznie wpływać na niszczenie konstrukcji murów, ponieważ mają one najniższą wytrzymałość. Inaczej sytuacja ta wyglądała by w przypadku cegieł. Jest to bardzo istotny aspekt, gdyż mając do czynienia z tynkiem o wyższym poziomie wytrzymałości od materiału, na jaki jest on nanoszony, to zaszło by tu ryzyko pojawienia się skurczu. Skurcz ten prowadziłby do niszczenia warstwy wierzchniej cegły.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Znaczna destrukcja tynku

W budynku, który jest poddany renowacji mamy nie kiedy do czynienia ze znacznym poziomem destrukcji tynku. To powoduje, że koniecznie należy go skuć na całej elewacji, aż do warstw cegieł. Mury mogą być w dobrym technicznym stanie, jednak cechują się niekiedy mocnym zasoleniem i zawilgoceniem. Stan cegieł również może być różny. Jedne z nich mogą być w dobrym stanie, a inne mogą kruszeć i być osłabione. Zaprawa znajdująca się w budynkach poddanych renowacji niekiedy kruszeje i staje się zmurszała. Kiedy mamy styczność ze znacznym zawilgoceniem i zasoleniem w murze, wykorzystanie do renowacji cementowo – wapiennych tradycyjnych tynków albo cementowych stanowiłoby tylko doraźne rozwiązanie problemu. W zasolonych i zwilgoconych murach niska dyfuzyjność wodnej pary spowodowałaby, że zaprawy mogły by zacząć pękać i odspajać. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com