fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stalowe konstrukcje hal

W dobie dostępu do komputerowych programów, które pomagają w dokonywaniu statyczno wytrzymałościowych analiz prętowych oraz powłokowych elementów, przeprowadzenie obliczeń dla przestrzennego modelu konstrukcji nie stanowi żadnego problemu. Mając jednak na uwadze obiekty, w bardzo dużej ich liczbie wyodrębnia się płaskie nośne ustroje, gdzie obciążenie dominujące znajduje się w tej płaszczyźnie. W wytrzymałościowej analizie uwzględnia się efekty oddziaływania w prostopadłej płaszczyźnie do płaskich układów. W halach płaskie nośne ustroje rozstawia się co kilka albo kilkanaście metrów, najczęściej występuje to w przedziale 6 do 24 metrów. Wzrastający rozstaw sprawia, że zwiększa się ciężar rygli oraz płatwi. Na stateczność konstrukcji stalowej hali w podłużnym kierunku wpływają ścienne stężenia, jakie zakłada się pomiędzy słupami. W bardzo wielu przypadkach dachy projektuje się jako dachy płatwiowe. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Stalowe konstrukcje hal
Stalowe konstrukcje hal

Słupowo – wiązarowe układy

Podczas projektowania hal najbardziej znane i powszechne są układy słupowo –wiązarowe. Statyczny schemat zwykle składa się z wiązara kratowego, który opiera się w sposób przegubowy na słupie. Słup jest natomiast przytwierdzony do fundamentu. Dużo rzadziej spotyka się dachowe wiązary, gdzie dolny pas łączy się nieprzesuwnie ze słupem, co pozwala na przejęcie pary sił przez dolny oraz górny pas. Pierwszy przypadek wskazuje, że zastępczym schematem jest rama wraz z ryglem, który opiera się na słupie przegubowo, a w drugim przypadku rama z połączeniem na sztywno rygla ze słupem. Niekiedy stosuje się także łukowe wiązary z poziomym dolnym pasem.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Kratowe rodzaje ram

Kratowe ramy nazywa się także ramownicami.   (uprawnienia budowlane program) Cechują się tym, że rygiel i słup projektuje się tak, jak kratownice. Pasy kratownicy, które tworzą słup mogą być zbieżne albo równoległe. W przypadku, gdy będą równoległe otrzymuje się w ten sposób zastępczy schemat, który ma postać słupa ramy. Utwierdza się go we fundamencie. Mając do czynienia ze zbieżnymi pasami kratownicy, w takim wypadku słup przegubowo opiera się o fundament. Pasy przy dachowym ryglu można kształtować w podobny sposób. Przekroje ramownic mogą występować jako płaskie albo przestrzenne. W takiej sytuacji uzyskuje się rozpiętość konstrukcji wynoszącą nawet sto kilkadziesiąt metrów. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Ramy z pełnościennych profili

Ramy gdzie rygle opierają się na słupach przegubowo wykorzystuje się głównie w halach, w których zaprojektowane zostały słupy żelbetowe, jak i przy wielonawowych obiektach. Połączenie słupów z fundamentem przegubowo albo nominalnie przegubowo uzyskuje się w związku z zastosowaniem łożyska o typie mostowym albo przez odpowiednie ukształtowanie w słupie podstawy. Do zalet takiego połączenia zalicza się znaczną redukcję wymiarów w fundamentowej stopie. Wykonanie projektu w kalenicy trzeciego przegubu sprawi, że zmniejszy się konstrukcyjna sztywność i pojawią się konstrukcyjno – montażowe trudności oraz problemy związane ze szczelnością dachowych pokryć. W związku z tym takie rozwiązanie rzadko stosuje się. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com