fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stalowe i drewniane elementy

Patrząc na materiały, z jakich wykonuje się ogrodzenia trzeba je odpowiednio konserwować, w zależności od rodzaju. Przykładowo stalowe i drewniane elementy należy w odstępach co 2 -3 lata pokrywać olejną albo syntetyczną farbą, w celu zabezpieczenia ich przed czynnikami atmosferycznymi, które wpływają na nie negatywnie. Murowane oraz betonowe elementy nasyca się co 5 lat fluorowymi związkami. Zamki oraz zawiasy oliwi się starannie przynajmniej dwa razy do roku (nauka do uprawnień budowlanych).

Stalowe i drewniane elementy
Stalowe i drewniane elementy

Na czym polega bieżący remont?

Bieżący remont polega na wymianie zniszczonych elementów, najczęściej stalowych i drewnianych słupków przy ogrodzeniach. Murowane naprawia się wymieniając uszkodzone cegły bądź naprawiając zniszczony tynk (testy 2021 uprawnienia). W betonowych ogrodzeniach uszkodzone miejsca wypełnia się cementową zaprawą albo betonem. Bieżące remonty przeprowadza się co roku. Wtedy też wszystkiego typu ogrodzenia zachowają odpowiedni wygląd i okres ich użytkowania wydłuży się. Konserwacja żwirowych, żużlowych i gruzowych nawierzchni polega na utrzymaniu czystości na nich, w odpowiedniej spoistości poprzez wałowanie albo ubijanie zruszonych oraz rozluźnionych miejsc. Zruszone miejsca naprawia się, uzupełniając wcześniej materiałowe braki.

Bieżący remont brukowanej nawierzchni

Bieżący remont brukowanej nawierzchni poza naprawami obejmuje też przebrukowanie niewielkich powierzchni połaci, które mają znaczne uszkodzenia oraz uzupełnienia braków. Wszystkie naprawy brukowanych nawierzchni wykonuje się zgodnie z obowiązującymi technicznymi przepisami używając do tego odpowiednich materiałów. Bieżące remontu brukowanych nawierzchni najlepiej wykonuje się wiosną albo jesienią (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Konserwacja monolitycznych betonowych oraz asfaltowych nawierzchni polega na utrzymaniu czystości, sprzątaniu lodu, śniegu i usuwaniu małych mechanicznych uszkodzeń. Bieżący remont monolitycznych nawierzchni polega przede wszystkim na usuwaniu z niej znaczniejszych rodzajów uszkodzeń, jakie mogą mieć miejsce.

Zabiegi konserwacyjne nawierzchni

Do konserwacyjnych zabiegów wlicza się też sprzątanie śniegu, lodu, kontrola oraz utrzymywanie odpowiednich spadków nawierzchni, aby woda swobodnie spływała. Przeprowadzając konserwację, należy zachować ciągłość działań. Komisja na podstawie okresowych przeglądów ustala konieczność napraw, zakres oraz sposób wykonania prac (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Najbardziej odpowiednia pora roku na remonty to jesień oraz wiosna. Konserwacja nawierzchni z betonowych kostek, z kamienia oraz z klinkieru polega na usunięciu roślin oraz innych zanieczyszczeń, śniegu, lodu. Uzupełnia się także spoiny pomiędzy kamieniami i w razie popękania kamieni, poszczególne z nich wymienia się. W przypadku rozluźnionych kamieni odpowiednio należy je ubić. To samo dotyczy niewielkich nawierzchniowych połaci.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com