Środowiskowe deklaracje dla mineralnej wełny
Dokonując oceny cyklu życia produktów pod uwagę należy brać energię, poziom wody, jaki został wykorzystany do produkcyjnego cyklu oraz emisje do wód i powietrza. Ważna jest w tym wypadku również ilość generowanych w trakcie produkcji odpadów. Wszystkie wymienione wyżej informacje muszą zostać ujęte w Deklaracjach Środowiskowych, które wystawia i jednocześnie weryfikuje producent mineralnej wełny i badawcze niezależne jednostki. Takie działania pokazują odpowiedzialne podejście producentów do tematu związanego z ochroną środowiska. Obecnie wzrastająca świadomość odnośnie wpływu wielu czynników na środowisko sprawia, że konsument ma możliwość dokonania odpowiedniego i świadomego wyboru budowlanych materiałów. Kiedy produkty posiadają podobne termiczne właściwości, warto wybrać taki, który w jak najmniejszym stopniu obciąży naturalne środowisko. (uprawnienia budowlane kontakt)
Cykl życia budynku
Na cykl życia budynku wpływa zarówno cykl związany z życiem wyrobów, jak i węglowy ślad. Swój początek ma on w momencie rozpoczęcia produkcji, gdzie następuje wydobycie surowców oraz ich przetworzenie. W dalszym czasie następuje transport z produkcyjnego zakładu na teren budowy i instalacja ich w budynku. Użytkowanie jest kolejny etapem cyklu życia produktu, i obejmuje ono jego utrzymanie, naprawę oraz dokonywanie wymiany produktu. W końcowej fazie budynek rozbiera się, a poszczególne elementy poddaje się recyklingowi. Chcąc oszczędzać energię ważna jest trwałość budowlanych materiałów oraz ich jakość. Ma to związek z tym, że im mniej wykonuje się w budynku remontów, tym dłuższy jest ich cykl życia, który obejmuje zarówno materiały, jak i budynek. Takie działanie przynosi korzyści także dla naturalnego środowiska. (uprawnienia budowlane 2022)
Prace badawcze związane z wykorzystaniem mineralnej wełny
Od wielu lat firmy wchodzące w skład MIWO prowadzą badawcze prace związane z technologią wykorzystania powtórnego izolacji z mineralnej wełny, jaka odzyskiwana będzie z budów oraz z odpadów powstających w trakcie rozbiórek budynków. Ma to spowodować zmniejszenie korzystania z naturalnych surowców i zastąpienie ich odzyskaną mineralną wełną. Takie badania mają służyć idei gospodarki, które będzie posiadać zamknięty obieg. Prawne podejście do tego jednak powoduje powstawanie rozbieżności, dlatego też nie są te sprawy odpowiednio poddane regulacjom. (uprawnienia budowlane segregator )
Redukowanie ilości odpadów
Produkowanie mineralnej wełny praktycznie nie powoduje powstania odpadów poprodukcyjnych. Kiedy we fabryce powstają ścinki, czyli technologiczne odpady, wracają one ponownie na produkcję i zostają przetworzone na granulat. (uprawnienia budowlane program) W dalszym etapie taki granulat można wykorzystać przy izolacji wentylowanych stropodachów. Proces ten nazywa się wewnętrznym recyklingiem i tworzy on zamknięty obieg, ponieważ każdy odpad zostaje wykorzystany. Należy zaznaczyć jednak, że nawet odpad, który pochodzi z zewnątrz może zostać wykorzystany jako recyklingowy materiał. Obecnie producenci mineralnej wełny ciągle rozwijają technologię po to, aby móc gospodarować jak największą ilością takich odpadów. (uprawnienia budowlane)