fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Spycharki w gruntach

Spycharki w ziemiach I oraz II działają metodą płaską, jaka skupia się na równym skrawaniu ziemi rzędami o obwodzie 10-15cm. W ziemiach typu III oraz IV korzysta się z metody grzebieniowej, jaka skupia się na wczesnym włożeniu noża na 30cm, a później delikatnie go unieść, do momentu gdy otrzymamy pełne wypełnienie lemiesza. (uprawnienia budowlane kontakt)

Spycharki
Spycharki

W trakcie pracy plantowania obszaru z transportem urobku na odstępy do dwudziestu metrów, spycharki warto zostawić na biegu jałowym, czyli bez urobków i wycofywać się. W przypadku poważniejszych odstępów transport w ruchu jałowym dzieje się także po jechaniu już w przód.

 Tym co określa masywność zgarniarki jest ładowność geometryczna skrzyni, którą posiada. Patrząc na metodę ruchu, mamy zgarniarki ciągnione i samobieżne, metody poruszania skrzyni – hydrauliczne oraz liniowe, metody rozładunku urobku – przymusowe i grawitacyjne. Zgarniarki skrawają i wyładowują ziemie rzędami maksymalnie do 30cm, a transportują urobek na odstęp około czterech kilometrów. (uprawnienia budowlane 2021)

Spulchnianie

Używa się go głównie, aby poluźnić ziemie zwarte typów III, IV oraz V. Automatycznie tworzy się je przy użyciu pługów wielo bądź jednoskibowych, spycharek albo równiarek, które posiadają dodatnie zęby i wyspecjalizowany zrywak. (uprawnienia budowlane program)

Zrywaki potrafią być ciągnięte albo umieszczone na spycharce. Zrywak tak zwany przyczepny posiada trzy bądź pięć grotów, przyczepionych do ramy pociągowej. Groty potrafią się wgłębiać w ziemi nawet do 30cm. Rozpiętość spulchnianego pasma to w przybliżeniu 2,4m. Nowatorskie sposoby wymagają mocowania grotów na spycharki.

Groty potrafią modyfikować w trakcie pracy swoje miejsce, przez co, jak opór ziemi nie umie zostać zniszczony siłą ciągnika, da się przebić przez zastygniętą ziemię siłą dźwignika. Zrywaki korzysta się też do czyszczenia terenu z krzewów, niewielkich korzeni czy pni, oraz likwidacji starych płaszczyzn tłuczniowych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Koparki chwytakowe

Tego rodzaju koparki używane są w pracach w ziemiach nieciężkich do robienia z nich wykopów wąsko-przestrzennych i jamistych. Zwłaszcza idealne będą do wykopów wypełnionych wodą i w ziemiach kurzawkowych. Używane są też jako mechanizmy, którymi da się zapakować i wypakować materiały luźne.

 Ekwipunek chwytakowy to kratowy wysięgnik oraz chwytak oczywiście. Bywa on zrobiony z dwóch czy nawet ponad to elementów, jakie złącza się przegubowo i podwiesza w stronę wysięgnika przy użyciu dwóch lin, które rozróżnia się na wyciągową oraz chwytakową. Ta druga przydaje się do zespolenia połówek chwytaka po wprowadzeniu go do wykopu i rozwarcia ich ponad punktem wypakowania, a ta pierwsza do podnoszenia chwytaka. Praca koparek tego rodzaju w porównaniu do koparek przedsiębiernych o identycznej powierzchni naczynia pracowniczego to coś pomiędzy 65 a 75 procent. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Spycharki

Prace gruntowe przeprowadza się właśnie przy użyciu spycharek. Są one w budownictwie pożądane ze względu na ich możliwości użycia, bo mają łatwą budowę, zwrotność i obsługiwanie. Korzysta się z nich do ściągania darniny, likwidacji krzewów, pni, drzew, plantowania wielkich płaszczyzn, pakowania materiałów luźnych na środki przewozowe, robienia wykopów pod konstrukcję maksymalnie do 1,5m, obsypywania ziemią fundamentów rozbieżnych konstrukcji.

Rozróżnia się spycharki na typ podwozia (kołowe oraz gąsienicowe), rodzaj rozmieszczenia lemiesza (skośne, czołowe, normalne), oraz na metodę kierowania lemiesza (hydrauliczne i linowe). Główną częścią roboczą spycharki bywa lemiesz z zamiennym nożem. Obecny typ spycharek to hydrauliczne spycharko-ładowarki o rozładunku frontowo-bocznym. (program egzaminu na uprawnienia)

W spycharkach frontowych lemiesz ma swoje niezmienne miejsce, prostopadłe do osi ciągnika. Spycharki skośne natomiast posiadają lemiesz permanentnie umieszczony pod danym kątem. A normalne wyróżniają się opcją modyfikacji kąta lemiesza co do osi podłużnej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com