Podczas remontu domu w starszym budownictwie lub co gorsza poprawy wykończenia po mniej fachowych ekipach remontowych, może wystąpić problem z nierównymi ścianami. Czasami również my doprowadzamy do uszkodzeń na naszej ścianie. Sposobów poradzenie sobie z tym problemem jest wiele, dobór metody zależy od stopnia naszego problemu.(program egzaminu na uprawnienia)
Płyty gipsowo kartonowe
W przypadku, gdy nasze ściany posiadają liczne ubytki tynku, są nierówne z odpryskami lub nie trzymają kątów, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie okładziny z płyt gipsowo kartonowych. Aby to zrobić należy oczyścić ścianę a ubytki wypełnić masą szpachlową. Takie działanie zapewni nam dobrą przyczepność, warto również zagruntować nasze podłoże.(segregator egzamin ustny uprawnienia) Płyty używamy z klejem do gipsu układając je w taki sposób by wypełniły powierzchnie by potem zaszpachlować w miejscach ich styku. Jeżeli w naszym pokoju kąty również nie są równe, warto przymocować płyty na profilach, które możemy przykręcić do ścian. Wykończenie będzie takie samo jak w przypadku płyt przyklejanych – na łączeniach należy je zaszpachlować. Minusem tej metody jest minimalne pomniejszenie naszego pokoju, ale efekt gładkich i równych ścian może okazać się tego warty. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Szpachlowanie i gładź
Jeżeli nasze ściany posiadają niewielkie uszkodzenia w postaci starych napraw czy niedużych ubytków, można takie ściany pokryć gładzią. Pierwszym krokiem będzie naprawienie powstałych uszkodzeń i usunięcie elementów które nie trzymają się podłoża, następnie oczyścić i wypełnić wybrakowane miejsce, odtłuścić i zagruntować po całości. (uprawnienia budowlane program)
Farba strukturalna
Z nierównościami na ścianie poradzi sobie również farba strukturalna. W ich składzie znajdziemy drobne kruszywa lub dodatki mineralne, które stworzą na naszej ścianie strukturę, która świetnie zamaskuje drobne niedoskonałości. Wspomniane farby dają trójwymiarowy wypukły efekt, który możemy podzielić na dwa typy. Pierwsza będzie widoczna gołym okiem np z efektem baranka lub efektem pergaminu druga będzie tworzyć jedynie drobne delikatne wypukłości np farba z efektem piasku bądź kamienia.
Z powodzeniem za ich pomocą stworzymy imitację betonu, drewna, blachy miedzianej lub kamienia naturalnego. (uprawnienia budowlane egzamin)
Wyróżniamy trzy rodzaje farb strukturalnych :
Farba strukturalna na bazie farby lateksowej
Farba strukturalna akrylowa
Farba strukturalna polioctanowinylowo-lateksowe