fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sposób przechowywania gipsu

Po wyprodukowaniu gips magazynuje się w zbiornikach typu silosy (uprawnienia budowlane). W dalszym etapie pakuje się go we worki które mają po 50 kg brutto. Podczas przewozu gips zabezpiecza się przed zawilgoceniami. Na budowach oraz w składach przechowuje się go w miejscach bez wilgoci, ponieważ zawilgocony gips traci swoje zdolności wiązania. W Polsce obecnie produkuje się dwa gatunki półwodnego gipsu. Jest to gips budowlany oraz gips modelowy. Różnią się one między sobą jedynie miałkością, a zatem także szybkością wiązania. Zależy ona od stopnia rozdrobienia gipsu. Stopień wskazujący miałkość modelowego gipsu jest większy i w związku z tym taki gips ulega szybszym wiązaniom. Właściwy ciężar półwodnego gipsu waha się między 2,5-f-2,7 g/cm³. Jego objętościowy ciężar luźno nasypany wynosi w granicach 0,7-f-0,9 T/m³ a w zagęszczonym stanie 1,1-5-1,9 T/m³.

Sposób przechowywania gipsu
Sposób przechowywania gipsu

Wiązania gipsu

Wiązanie gipsu polega na przyłączeniu się ponownym krystalizacyjnej wody w związku z reakcją. Teoretyczna ilość wody potrzebna do przeprowadzenia reakcji przekształcania pół wodnego gipsu w dwuwodny ma wartość 18,6% w stosunku do ciężaru półwodnego gipsu. Praktycznie zużycie wody jest większe, nawet 60-ł-70%. Wszystko po to, aby stworzyć odpowiednie środowisko, w który dojdzie do całkowitego skrystalizowania i otrzyma się plastyczną masę do robót. Gips sypie się zawsze do wcześniej odmierzonej wody a następnie należy szybko wymieszać to tak, aby nie powstały pęcherzyki powietrza i można było go od razu zastosować w robotach budowlanych. Niedopuszczalne jest wlewanie wody do gipsu, ponieważ w ten sposób powstaną grudki, które bardzo trudno będzie rozmieszać. Wyroby z takiego gipsu będą mieć mniejszą trwałość oraz cechować się większą porowatością, Po wymieszaniu do zaczynu nie daje się także wody po uprzednim wymieszaniu (testy 2021 uprawnienia).

Opóźniacz z kostnego kleju

Kostny klej, najlepiej ten mający postać perełek należy zalać wodą używając 1 kg kostnego kleju na 5 litrów wody. Taki zaczyn pozostawia się na 24 godziny. Spęczniały klej po upływie czasu należy podgrzać np. w łaźni wodnej, do maksymalnej temperatury nie wyższej niż 60°C. Po całkowitym rozpuszczeniu powstaje klarowna ciecz, która ma zastosowanie jako opóźniacz.

Opóźniacz ze zwierzęcych kopyt i rogów oraz z kazeiny

Kopyta i rogi przed gotowaniem muszą być rozdrobnione i mieć postać strużek (program egzamin uprawnienia 2021). Otrzymana ciecz ma zastosowanie jako dodatek do zarobowej wody. Chcąc zastosować opóźniacz z kazeiny, należy 6 litrami 6%-go roztworu ługu potasowego albo sodowego zalać 1 kg. kazeiny. Kolejno gotuje się go przez 3 godziny pod przykryciem a co jakiś czas zaczyn należy przemieszać. Chcąc użyć roztworu do zarobowej wody należy go najpierw ogrzać, aż do momentu całkowitego rozpuszczenia się kazeiny. Stosuje się ją w postaci klarownej gorącej cieczy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com