fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sposób na znalezienie zestawu maszyn montażowych

Żeby znaleźć odpowiedni zestaw maszyn montażowych, które po uwzględnieniu warunków technologicznych, które muszą być spełnione na etapie realizacji procesów, w kolejnych etapach wznoszenia budynku byłyby najkorzystniejsze pod względem kosztowym, należy skupić się na algorytmie. Na początku należy ustalić liczby i wartości wektorów:

– procesów,

– maszyn,

– parametrów maszyn,

– parametrów etapów.

 znalezienie zestawu maszyn montażowych
znalezienie zestawu maszyn montażowych

Należy też znać tabele powiązań tych wartości (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Następnym krokiem jest określenie dwóch binarnych prostopadłościennych macierzy przydziału maszyny do procesu na danym etapie. Zgodnie z tymi danymi określa się dynamicznie obszar dopuszczalności trójek parametrów, wektorów kosztów najmu maszyn, usług jednorazowych oraz przygotowania stanowisk.

Realizacja uogólnionego zadania wyboru maszyny do realizacji procesu na danym etapie polega na tym, żeby znaleźć minimum funkcji, która jest opisane w modelu przez analizę wszystkich możliwości przydziału maszyn. Niewielkie wielkości zbiorów pojawiają się w warunkach rzeczywistych na etapie opracowywania projektu. Wówczas algorytm ten może być realizowany przez przeglądanie wszystkich wariantów.

Sposób doboru maszyn

Sposób doboru maszyn przedstawiono na podstawie kolejnych etapów realizacji danego obiektu. Zakłada się, że teoretycznie każdy proces może realizować każda maszyna, jednak pod warunkiem, że daną maszynę można wykorzystywać do takiego procesu. Zbiór maszyn M to dane wejściowe (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Maszyny te mogą zrealizować dany proces. Każda z maszyn może stworzyć inny wariant realizacji procesu. W związku z tym określana jest jednocześnie liczba wariantów realizacji procesu. Często jest tak, że można wykorzystać te same maszyny do realizacji kilku, czasami wszystkich procesów.

Zagadnienie to można przedstawiać w formie graficznej przy wykorzystaniu sieci zależności. Dzięki temu będzie można przejrzyście pokazać identyfikowany system. Dodatkowo pozwoli to na wyjaśnienie algorytmu, który jest przydatny do wyznaczania optymalnego zestawu. Do podstawowych elementów sieci zalicza się:

– czynności rzeczywiste,

– czynności pozorne,

– zdarzenia.

Czynności rzeczywiste pokazują realizację procesów, w których wykorzystuje się maszyny. Każda czynność rzeczywista ma podporządkowaną maszynę, która realizuje dany proces wraz z parametrem charakteryzującym tę maszynę (np. koszt wykonania, czas realizacji), zgodnie z którym ustala się optymalny zestaw.

Czynności pozorne nie mają przyporządkowanych parametrów (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Ich zadaniem jest określenie zależności technologicznych, które są pomiędzy zdarzeniami oraz czynnościami. Zdarzenie początkowe to rozpoczęcie robót. Z kolei zdarzeniami pośrednimi są te, które przedstawiają zakończenie kolejnego i rozpoczęcie następnego etapu realizacji inwestycji.

Kolejnym krokiem jest znalezienie w sieci najlepszego zestawu maszyn. Ze wszystkich maszyn, które spełniają warunki techniczne procesów powstają wszystkie możliwe warianty zmechanizowania. Krótko mówiąc – powstają warianty zestawów maszyn, które będą mogły transportować mieszankę w kolejnych etapach wznoszenia obiektu. Kryterium optymalizacji to koszty realizacji.

Wielokryterialna funkcja

Korzystając z tej samej sieci można dobrać maszyny również ze względu na tzw. wielokryterialną funkcję uwzględniającą jednocześnie kilka czynników.

Macierz incydencji mówi o typach maszyn, które są zgodne z warunkami techniczno-organizacyjnych dla dwóch etapów realizowanego obiektu. Podczas pierwszego etapu zdecydowano się na trzy typy maszyn, które spełniają wymagania techniczno-organizacyjne. Są one niezbędne do tego, żeby móc zrealizować procesy, które występują na danym etapie.

W tej sieci zdarzenie 1 jest zdarzeniem początkowym, czyli oznacza, że rozpoczęła się realizacja etapu pierwszego. Z kolei zdarzenie 5 to zakończenie realizacji pierwszego etapu i przejście do drugiego. Zdarzenie 8 to zakończenie realizacji drugiego etapu (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com