fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Grubość spoin poziomych

Grubość spoin poziomych w ścianach z cegły musi równać się około dwanaście milimetrów. Nie powinna schodzić niżej dziesięciu i przekraczać siedemnastu. (uprawnienia budowlane kontakt) Grubość spoin pionowych natomiast musi posiadać dziesięć milimetrów, ewentualnie w niektórych przypadkach może mieć minimalnie osiem a najwięcej dwadzieścia. Spoiny muszą zostać prawidłowo zapełnione zaprawą. W ścianach nośnych liczba cegieł ułamkowych nie może przekraczać piętnastu procent, w niekonstrukcyjnych może być to nawet pięćdziesiąt procent.

Spoiny poziome
Spoiny poziome

Prędkość stawiania ścian jest zależna od okresu stwardnienia zaprawy. Prace na kolejnym piętrze da się zacząć tylko po tym, gdy zaprawa będzie już twarda na poprzednim piętrze.

Według normy czas wiązania zaprawy cementowej to około trzy dni, wapiennej od siedmiu do ośmiu, a cementowo-wapiennej od pięciu do siedmiu. Przyjmowanie prac murarskich zachodzi według normy. Chodzi w niej o skontrolowanie odpowiedniości wiązania elementów, zapełnionych spoin i wartości odchyleń. (uprawnienia budowlane 2021)

Niewysokie temperatury

Niewysokie temperatury jakie zdarzają się w okresie zimowym, wydłużają albo zupełnie stopują wiązanie i twardnienie zaprawa, a do tego ciężkie warunki klimatyczne przeszkadzają pracownikom w wykonywaniu ich pracy.

Patrząc na związek niewysokich temperatur z systemem fizykochemicznym jakie znajdują się w zaprawach, wydziela się trzy spektra temperatur: od ± 10°C do ~1°C lub -3°, od ~2°C lub ~4° do – 15°C i poniżej – 16°C. Zniżenie temperatury do pierwszego spektrum znacznie wydłuży okres wiązania. Woda zarobowa w zaprawie wapienno-cementowej zamienia się w bryłę lodu kiedy temperatura atmosferyczna wynosi zaledwie minus jeden stopnia, a w cementowej minus trzy. (uprawnienia budowlane program)

Z tego powodu przedział temperatury potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia nowej ściany. W temperaturze mniej niż -15°C robota bywa niezwykle ciężka, bo robotnik traci wiele ciepła na zachowanie jak najwięcej ciepła w ciele i szybko kończy mu się energia do pracy. Roboty są niewydajne, a do tego trzeba wziąć pod uwagę prawdopodobne odmrożenia kończyn, dlatego gdy temperatura jest tak niska, stopuje się prace.

Likwidacja murów

Likwidację murów ścian konstrukcji da się przeprowadzić usuwając po kolei kolejne rzędy albo niszcząc całą ścianę naraz. (akty prawne uprawnienia budowlane) W przypadku tej pierwsze metody pracownicy wyposażeni w pasy ochraniające, oskardami oddzielają różne kamienie i spuszczają je na dół rynnami, identycznymi jak w przypadku betonowania fundamentów. Zajmuje to dużo czasu, ale daje tym samym prawie cały odzysk materiałów.

Druga metoda dzieje się tak, że pierw ściąga się w środku konstrukcji stropy oraz mury poprzeczne. Stropy te likwiduje się od dołu w górę, a ściany na odwrót. Potem likwidowany mur przecina się pionowymi wgłębieniami na kawałku parometrowej rozpiętości. Do szczytu powstałych filarów przywiązuje się linę stalową, jaką umieszcza się do ciągnika gąsienicowego.

Po zatrzymaniu całego ruchu wokół niszczonego muru, odpala się ciągnik, jaki paroma drgnięciami likwiduje kawałek muru. Filary niszczy się od naroża konstrukcji w kierunku klatki schodowej.

Stworzenie przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych musi zgadzać się z zakładaną normą. Zaprawy warto zrobić tyle, żeby wykorzystać je w ciągu:

-wapienno-gipsowa: pół godziny,

-wapienna: osiem godzin, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-cementowa: trzy godziny,

-gipsowa: od razu po wykonaniu,

-cementowa: dwie godziny.

Inne kruszywa

W przypadku używania innych kruszyw niż pasek rzeczny bądź kopalniany warto mieć dla nich atest laboratoryjny, który mówił będzie, że nie posiadają one niszczących substancji.

Najpierw warto unieść ściany nośne i filary, a później do nich dobierać mury działowe. Ściany warto stawiać jednolicie. Rozbieżności wysokości nie powinny być większe niż cztery metry dla ścian z cegły oraz trzy metry dla ścian z pustaków. Wszystkie ściany muszą zostać stworzone z cegły, pustaków albo bloków jednakowych rozmiarów i kategorii. Równocześnie ze stawianiem ścian trzeba stworzyć wgłębienia. (program egzaminu na uprawnienia)

Ściany grubości nie większej niż jedna cegła muszą zostać zrobione jedynie w temperaturach na plusie, a te grubsze mogą w ujemnych, ale z pamiętaniem o regułach przeprowadzania prac zimowych. Zanim zaczniemy kontynuować prace po jakiejś przerwie, warto zlikwidować wszystkie uszczerbki jakie zdążyły się pojawić, wraz z usunięciem górnego rzędu kamieni.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com