fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Specjalizacje techniczno-budowlane – czym są?

Otrzymując uprawnienia budowlane, otrzymujemy je w ramach jakiejś określonej specjalności, zakresie i rodzaju. Niektóre specjalności są na tyle rozległe, że koniecznym było ich dokładniejsze sprecyzowanie – tak oto powstały specjalizacje techniczno-budowlane. Zostały one opisane w szczegółowy sposób w rozporządzeniu dotyczącym pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Specjalność konstrukcyjno-budowlana i inżynieryjna

Specjalizacje techniczno-budowlane to też te konstrukcyjno-budowlane, które zawierają aż 6 specjalizacji. Znajdziemy tu geotechnikę, budowle wysokościowe, a także rusztowania i deskowania wielofunkcyjne. Możemy wybierać także między obiektami budowlanymi budownictwa ogólnego, budownictwa przemysłowego bądź na terenach wpływów górniczych. Specjalność inżynieryjna hydrotechniczna posiada już tylko 4 specjalności, z których możemy wybierać. Są to melioracje wodne, morskie budowle hydrotechniczne, śródlądowe budowle hydrotechniczne oraz obiekty budowlane oczyszczalni wody i ścieków. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)

Specjalność instalacyjna

Specjalizacje techniczno-budowlane zostały także wyodrębnione w specjalności instalacyjnej. Tutaj wyboru dokonamy między siecią, instalacją i urządzeniami cieplnymi, wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi a siecią, instalacją i urządzeniami gazowymi. Możemy też skusić się na sieć, instalację i urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne. Specjalność instalacyjna to także sieć, instalacja oraz urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, gdzie możemy wybrać specjalizację powyżej 45kV lub elektrownie jądrowe. Nasz wybór może także paść na trakcje kolejowe. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Specjalizacje techniczno-budowlane – jak je otrzymać?

W zgodzie ze wspomnianym wyżej rozporządzeniem traktującym o pełnieniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, aby uzyskać specjalizację, musimy potwierdzić posiadanie uprawnień. Posiadane przez nas uprawnienia budowlane nie mogą mieć żadnych ograniczeń i oczywiście pasować do wybranej przez nas specjalności. Ponadto musimy przez co najmniej 5 lat pracować w swoim zawodzie. Tak właśnie przedstawiają się specjalizacje techniczno-budowlane oraz proces ich zdobywania. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.