fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Komin jest bardzo ważnym elementem domu. Poprawnie zbudowany zapewnia bezpieczeństwo i prawidłowe działanie instalacji grzewczej. Niestety zdarzają się błędy projektowe lub zaniedbanie w trakcie użytkowania co powoduję osłabienie ciągu kominowego. (egzamin na uprawnienia budowlane) Ciąg kominowy to ruch spalin od dołu komina do góry w stronę wylotu. Ruch powoduje różnica gęstości powietrza wewnątrz komina i powietrza na zewnątrz. Siła ciągu jest zależna od przekroju komina oraz jego wysokości. Jeżeli komin jest certyfikowany i odpowiednio dobrany oraz prawidłowo zbudowany, nie powinno być problemów z ciągiem. Jednak zdarzają się błędy projektowe związane np. z usytuowaniem komina, co osłabia ciąg. (uprawnienia budowlane elektryczne)

Przyczyny niskiego ciągu kominowego
Przyczyny niskiego ciągu kominowego

Przyczyny niskiego ciągu kominowego

Częste problemy utrudniające prawidłowy ciąg komina wynikają z umiejscowienia budynku w pobliżu wzgórza, drzew lub bloków. Kierunek wiatru będzie utrudniał ciąg, a nawet powodował ciąg wsteczny. Aby tego uniknąć należy na szczycie komina zamontować falę kominową lub obrotowa nasadę. Słaby ciąg może być również spowodowany przez zbyt małą średnicę komina. Problem ten można wyeliminować przez podniesienie komina oraz zamontowanie na jego szczycie odpowiedniego daszka. (uprawnienia budowlane testy program) Gdyby rozwiązanie to okazało się zbyt mało skuteczne można dodatkowo zamontować wentylator wzmacniający ciąg. Jednak nie warto robić tego na własna rękę tylko zatrudnić specjalistyczna firmę która zadba o zestrojenie wszystkich współpracujących przy tym urządzeń. Zdąża się też, że po remoncie domu nowo wykonany komin z cegły klinkierowej ma słaby ciąg. Okazuję się, że cegła klinkierowa jest materiałem dekoracyjnym i nie nadaję się do budowy komina. W sytuacji gdy nowy komina jest z wykonany z tego materiału, należy wyposażyć go dodatkowo w wkład stalowy i dbać o jego regularne czyszczenie. (uprawnienia architektoniczne)
Jednym z najważniejszych elementów poprawnie wpływającym na ciąg jest odpowiednie jakościowo paliwo. Mokre drewno lub mokry ekogroszek będzie negatywnie oddziaływało na ciąg. Częstym problemem niskiego ciągu jest brak doprowadzenia powietrza do komory spalania. Wpływa to również negatywnie na sam przebieg spalania oraz na prawidłową wentylację.

Jak zapewnić prawidłowy ciąg komina

Aby ciąg komina był prawidłowy przez cały rok należy wykonywać przeglądy komina oraz dbać o jego regularne czyszczenie. W tym celu najlepiej zatrudnić kominiarza który będzie weryfikował stan komina, jego drożność i szczelność. Dodatkowo sprawdzi stan komina na zewnątrz domu oraz działanie jego nasad. Czyszczenie komina należy częściej przeprowadzać przy ogrzewaniu drewnem i ekogroszkiem niż w przypadku opalania gazem czy innym paliwem płynnym. Przy stosowaniu paliwa stałego czyszczenie powinno odbyć się nawet 4 razy w roku. (uprawnienia budowlane egzamin) Nie wolno zapominać też przewodach wentylacyjnych i przynajmniej raz w roku sprawdzić ich drożność.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com