fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Skutki małej wilgotności powietrza w mieszkaniu

Prawidłowa wilgotność

Wilgotność można zmierzyć specjalnym urządzeniem. Wilgotnościomierze dzieli się na dwie grupy: higrometry i psychometry. Niezależnie jednak od techniki badawczej, wilgotność powinna być na odpowiednim poziomie. Jej ilość zależna jest od temperatury w mieszkaniu. Jeśli wewnątrz nie ma więcej niż 20 stopni Celsjusza, wilgotność powinna sięgać poziomu 50/60%. W przypadku, jednak gdy temperatura przebije 21 stopni, wilgotność maleje. Prawidłowa wartość to około 45/50%. Należy pamiętać, że spadek wilgotności poniżej 40% jest już ogromną stratą wilgotności, które niewątpliwe działa na budynek i jego mieszkańców. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Skutki małej wilgotności powietrza w mieszkaniu
Skutki małej wilgotności powietrza w mieszkaniu

Wpływ na budynek

Warto się zastanowić czy niska wilgotność wpływa jakkolwiek na cały budynek. Na ogół nie. W przypadku samego mieszkania jako budynku lepiej na całokształt wpływa brak wilgotności niż jej nadmiar. Jeśli poziom wilgotności jest za wysoki, rozwijają się drobnoustroje, które prowadzą do powstawania grzybów i pleśni. Działają one nie tylko na mieszkańców, ale również na ściany, które przez działanie mikroorganizmów mogą stracić swoją cenną izolację termiczną czy akustyczną. (program egzaminu na uprawnienia)

Ciekawostką jest jednak to, że według wielu badań niska wilgotność ma wpływ na sprzęty elektroniczne. Według nich baterie w laptopach, telefonach itp. mogą szybciej się rozładowywać.

Wpływ na człowieka

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu ma ogromny wpływ na mieszkańców. W pierwszej kolejności cierpią przede wszystkim wysuszone śluzówki – czyli nos i gardło. Ich naturalnym zadaniem jest zatrzymywanie drobnoustrojów próbujących dostać się do organizmu. Jednak jeśli ulegną wysuszeniu, na dłuższą metę przestaną spełniać swoją funkcję. To prowadzi do powstawania wielu chorób, główne alergii, a nawet astmy.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Następnie brak wilgotności atakuje całą skórę człowieka. Przez to pojawia się wiele problemów. Wysuszona skóra jest bardzo podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Taki naskórek jest wykończony i podobnie jak śluzówki, przestaje spełniać swoje funkcje. Prowadzi to do pojawiania się stanów zapalnych, dermatoz, trądziku czy intensywnego pękania skóry.

Prawda jednak taka, że za niska wilgotność wpływa na całego człowieka. Pojawia się apatia, senność, ból głowy, brak koncentracji, a do tego czynniki bólowe i chorobowe dotyczące wcześniej omawianych elementów. Taki stan rzeczy może doprowadzać nawet do stanów depresyjnych.(uprawnienia budowlane 2022)

Zwiększanie wilgotności powietrza

Aby polepszyć wilgotność w mieszkaniu warto wykonać kilka cennych kroków. Należy:(uprawnienia budowlane kontakt)

  1. Wietrzyć mieszkanie regularnie;
  2. Zamontować stację pogodową;
  3. Zakupić nakładki na kaloryfery;
  4. Korzystać z nawilżaczy powietrza.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com