fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Skrapiarki

W przypadku budowy nawierzchni betonowych skrapiarki samochodowe znajdują zastosowanie przede wszystkim do:

– wożenia wody z miejsca jej pobrania aż do miejsca, gdzie będzie produkowana masa betonowa,

– polewania nawierzchni podczas etapu pielęgnacji świeżej nawierzchni betonowej (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Skrapiarki

Najprostsza skrapiarka samochodowa zbudowana jest przede wszystkim ze stalowego zbiornika, który jest przymocowany do podwozia samochodowego. Podwozie to powinno także posiadać odpowiednią nośność, a także urządzenia do skrapiania.

Odpowiednią skrapiarką samochodową jest cysterna, która jest wykonana ze stali. Ma ona konstrukcję spawaną i mocuje się ją na podwoziu samochodowym. W środku znajdują się poprzeczne przepony blaszane. Ich zadaniem przede wszystkim jest:

– usztywnienie cysterny,

– zmniejszenie wpływu uderzenia wody na ściany czołowe w czasie, kiedy zmianie ulega szybkość jazdy.

Z kolei w górnej części cysterny jest otwór, który szczelnie zamyka się stalową pokrywą. Ten otwór pełni funkcję włazu do wnętrza cysterny. Dzięki niemu możliwe jest:

– czyszczenie cysterny,

– naprawa cysterny,

– doprowadzenie wody do cysterny.

Cysterna robocza posiada wyposażenie robocze, w którego skład wchodzą przede wszystkim:

– przewód, który doprowadza wodę z cysterny do pompy wodnej i jest zaopatrzony w filtr wodny od strony cysterny,

– popa wodna, z reguły odśrodkowa, która posiada napęd albo od silnika samochodu, albo od osobnego silnika,

– przewód, który pozwala na pobór wody,

– skrapiacz nawierzchni (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).

Skrapiarka – przyczepy samochodowe

Czasami samochody skrapiarek nie są zawsze ekonomiczne. Ma to miejsce w określonych okolicznościach, czyli np. kiedy grunt będzie stabilizowany cementem. Wówczas lepiej wykorzystać skrapiarki przyczepy samochodowe. Idealnym przykładem takiej skrapiarki jest przyczepa, którą wyprodukowane w kraju.

Transport szynowy

Aktualnie odchodzi się do wykorzystywania transportu szynowego podczas budowy nawierzchni betonowych. Jednak można go jeszcze spotkać na budowach, które są mniejsze. Wśród środków transportu szynowego normalnotorowego znajdują się wagony, które produkuje się od razu z pojemnikami do przewozu cementu luzem.

Wagon CWL-24 jest idealny do tego, żeby móc przewozić na odpowiednie odległości materiałów sproszkowanych, które mają ciężar nasypowy na poziomie do 1200 kg/m3 (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Na ramie podwozia węglarki znajdują się trzy zbiorniki, które są pionowe i mają kształt stożków. Zbiorniki te charakteryzują się tym, że u ich góry znajdują się otwory zasypowe. Są one szczelnie zamykane pokrywami, które dociska się śrubami. Zbiorniki takie opróżnia się poprzez wykorzystanie sprężonego powietrza.

Z jednej strony wagonu znajduje się instalacja powietrzna oraz jej urządzenia sterownicze. Dzięki temu o wiele łatwiej się obsługuje taki wagon, a także umożliwia to o wiele lepszą obserwację tego, jak przebiega załadunek. Wyładunek cementu wykonuje się w oddzielnie, kolejno z każdego z trzech zbiorników przez jedną końcówkę instalacji.

Mechaniczne urządzenia do załadunku i wyładunku sypkich materiałów

Żeby móc ładować oraz wyładowywać materiały sypkie, wykorzystuje się do tego mnóstwa różnych urządzeń mechanicznych i maszyn. Dzieli się je przede wszystkim na dwie grupy maszyn:

– pracujące cyklicznie, czyli o pracy nieciągłej,

– o pracy ciągłej (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com