fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Silniki elektryczne i ich rola

Silniki elektryczne mają za zadanie przetworzyć energię elektryczną na energię mechaniczną. Jeżeli chodzi o napędy elektryczne to mają one bardzo wiele zastosowań. Z pewnością silniki elektryczne mają zastosowanie w wielu naszych domach. Równie interesująca jest ich budowa oraz zasada działania. Sprawdźmy, jak się to odbywa.    (uprawnienia budowlane segregator)  

Silniki elektryczne

Zastosowanie

Silniki elektryczne najczęściej stosowane są w przemyśle, ale także nie mniej w naszych domach. Wiele urządzeń działa właśnie dzięki nim, a mowa tu o pralkach, suszarkach czy nawet sonicznych szczoteczkach. Takie małe silniki elektryczne znajdują się w każdym urządzeniu elektrycznym, prawie we wszystkich sprzętach AGD. Podobnie jest z narzędziami, których używamy do domowych remontów czy napraw. One również są wyposażone w silniki elektryczne. Są to np. szlifierka, wkrętarka czy kosiarka. Tego typu silniki znajdują również swoje zastosowanie w ruchomych schodach, drzwiach czy garażowych bramach. Większość maszyn produkcyjnych, z którymi mamy styczność działa również w oparciu o silniki elektryczne. Obecnie coraz częściej stosuje się je także w napędach hybrydowych oraz elektrycznych samochodów. Nie da się ukryć, że stanowi to bardzo dobrą alternatywę dla pojazdów spalinowych. Tak więc mnogość branż, w jakich znajdują swoje zastosowanie silniki elektryczne jest bardzo duża. Praktycznie stwierdzić można, że stanowią część naszego codziennego życia.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Budowa

Jeżeli chodzi o samą budowę silnika elektrycznego wyróżnić możemy:

  • Stojan – wraz z rdzeniem tworzą nieruchomy element silnika.  (uprawnienia budowlane kontakt) 
  • Uzwojenie wirnika – są to elementy z miedzianego drutu, które są nawinięte na twornik. Sam wirnik to element silnika, który wprowadzany jest w ruch w związku z dostarczeniem prądu.
  • Twornik – jest to rdzeń uzwojenia. Ma on za zadanie wzmocnić siłę elektromagnesu.
  • Magnesy stałe – elementy wytwarzające stałe pole magnetyczne, które w momencie przepływu prądu wprawiają w ruch cewkę.
  • Szczotki – elementy połączone z komutatorem, które przewodzą energię elektryczną do silnika.
  • Komutator – ma za zadanie przełączać styki co pół obrotu.
  • Jarzmo – wykonane ze stali ferromagnetycznej. Ma za zadanie tworzyć magnes podkowiasty za pomocą łączenia dwóch magnesów stałych.   (program egzaminu na uprawnienia)  

Zasada działania

Zasada działania silników elektrycznych to kilka etapów. Samo ich działanie opiera się przede wszystkim na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Mowa więc o tym, że w taki sposób przetwarzana jest w nich energia. Napęd wykorzystuje do tego energię z sieci, czyli prąd z naszego gniazdka. Po podłączeniu silnika do elektrycznego gniazda, wirnik zamienia energię elektryczną w ruch mechaniczny. Wówczas prąd dostarczany jest przewodem do skrzynki przełączeniowej. W następnej kolejności prąd doprowadzany jest do stojana. W tym czasie uzwojenie wirnika tworzy elektromagnetyczne pole, które wiruje wzdłuż jego obwodu. Następnie wykorzystywana jest siła elektromagnetyczna w uzwojeniu silnika. Dzięki niej w wirniku wytwarzane jest pole magnetyczne. Oba pola magnetyczne – wirnika i stojana oddziałują na siebie, powodując wytworzenie momentu elektromagnetycznego. W tym samym momencie wytwarza się wirowanie wirnika. Poprzez wirowanie nasze urządzenia AGD mogą działać.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com