fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Siatka zbrojona lub podtynkowa

Siatka z włókna szklanego najczęściej znajduje swoje zastosowanie w budownictwie. W zależności od sposobu jej potraktowania, może być ona siatką zbrojącą bądź podtynkową. Sprawdźmy, do czego jeszcze posłuży nam siatka z włókna szklanego i jak ją odpowiednio wykorzystać. (uprawnienia budowlane program) 

Siatka z włókna szklanego

Zastosowanie

Siatka z włókna szklanego najczęściej wykorzystywana jest w budownictwie. Znajduje ona swoje zastosowanie w pracach budowlanych i wykończeniowych. Najbardziej popularnym sposobem jej wykorzystania jest zastosowanie jej do styropianu, aby ocieplić budynek. Tak zastosowana siatka nazywana jest elewacyjną. Stosuje się ją po to, aby warstwa izolująca była odpowiednio zabezpieczona przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Jej zastosowanie ma realny wpływ na wydłużenie żywotności elewacji. Taka siatka służy także wzmocnieniu tynków wewnętrznych. W jej składzie znajduje się lateks, dzięki któremu tynk jest odporny na czynniki alkaiczne. Posłużyć nam może także do budowlanej sztukaterii, a więc pod elementy wykończeniowe, takie jak: listwy styropianowe elewacyjne czy gzymsy.   (uprawnienia budowlane segregator)  

Rodzaje

Siatkę z włókna szklanego można podzielić na wiele rodzajów. Jednym z nich jest ich system produkcyjny. Wyróżniamy siatki wykonane z:   (uprawnienia budowlane kontakt) 

  • Jedwabiu szklanego – ten materiał jest pozyskiwany z wodnego lub stopionego szkła. Dzięki jego zastosowaniu możemy pozyskać włókno szklane o średnicy w przedziale od 3 do 17 gm.
  • Rowingu – jest to materiał z włókien szklanych, które są ze sobą połączone w taki sposób, by nie było skrętu. Wówczas takie włókno osiąga średnicę od 9 do 17 gm. (uprawnienia budowlane 2022) 

Siatkę z włókna szklanego możemy podzielić również ze względu na jej gęstość. Za najbardziej optymalną gęstość siatki szklanej wyróżnia się tę oscylującą w przedziale od 80 do 210 g/m2. Oczywiście im większa gęstość tym lepiej, ponieważ ma ona lepsze właściwości ochronne. Niektórzy decydują się na zastosowanie siatki o gramaturze powyżej 300 g/m2, która nazywana jest siatką pancerną. Innym kryterium jej rozróżnienia jest jej splot. Wyróżnić można:

  • Siatki szklane o splocie skręconym – powstaje w wyniku naprzemiennie ułożonego włókna wątku i osnowy. Takie włókna są odporne na uszkodzenia mechaniczne, przy jednoczesnej podatności na ich przesuwanie. Są więc elastyczne i odporne na odkształcenia. Swoje zastosowanie znajdują na tych bardziej wymagających powierzchniach.
  • Siatki szklane o splocie płóciennym – jest to krzyżowy splot włókien. Ma znacznie mniejszą odporność mechaniczną niż ten skręcony, więc stosuje się go w miejscach zdecydowanie mniej narażonych na przesuwanie.  (uprawnienia budowlane cennik)

Atesty

Aby siatka z włókna szklanego była dopuszczona do obiegu, musi posiadać swój atest. Atest jest niczym innym jak potwierdzeniem spełnienia przez nią wymogów. Takie atesty są zarówno krajowe, jak i europejskie. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • ETAG 004
  • ZUAT-15/V 03/2010 – “Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej”
  • ZUAT-15/V04/2013 – “Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych z zastosowaniem wełny jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej ESTICS”.

Tylko w przypadku posiadania przez daną siatkę atestu możemy mieć pewność, że spełnia ona odpowiednie wymogi. Przy jej zakupie warto więc się jej lepiej przyjrzeć, a dokładnie sprawdzić wymiary oczek, powierzchniową masę oraz zawartość popiołu, która jest w temperaturze 650 stopni Celsjusza. Co do wydłużenia względnego wzdłuż osnowy i wątku po przechowywaniu w roztworze alkalicznym, nie powinno przekroczyć 3 procent.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com